Uzmanlardan ailelere sabır uyarısı! - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » EĞİTİM

Uzmanlardan ailelere sabır uyarısı!

2018-2019 eğitim yılının ilk zili uyum haftası dolayısıyla birinci sınıflar için çalmıştı. Hafta başında ise tüm öğrenciler okul yolunu tutmaya başlayacak. Uzun bir tatilin ardından 9 aylık maratona başlayacak öğrencilerin okula alışma sürecini atlatması da kolay olmuyor. Uzmanlar bu konuda aileleri sabırlı davranmaları noktasında uyarıyor...
Eklenme :15 Eylül 2018 18:21
Yeni haftayla birlikte 2018-2018 eğitim öğretim yılının ilk ders zili tüm öğrenciler için çalıyor. 9 aylık maraton için öğrenciler pazartesi gününden itibaren okulun yolunu tutmaya başlayacak.

Uzun bir tatilin ardından öğrencilerin ilk etapta okula adapte olması haliyle süre alıyor. Bu süreçte ailelere de önemli görevler düşüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Konya Farabi Hastanesi Psikoloğu Evrim Ünel, "Çocukları ilk defa okula başlayacak ailelere önerim, tutarlı, sabırlı ve istikrarlı bir tutum sergilemeleri olacaktır. Çocuklar doğal olarak okula gitmeye isteksiz olabilirler." dedi.

Okula uyum sürecinde çocukların en çok yaşadığı sorun, 'erken kalkmak, ders çalışmak ve ödev yapmak'... Peki, bu düzene çocukları alıştırmak için neler yapılmalı?

Evrim Ünel bu konuya ilişkin ise "Çocuklara evde mutlaka rahat rahat ders çalışabilecekleri, sessiz ve masa başı bir ortam hazırlanmalı." dedi.

Konya Farabi Hastanesi Psikoloğu Evrim Ünel, anne ve babalara, çocuklarını uyku düzenine alıştırmaları konusunda şu tavsiyeleri verdi:

"Çocuk uykuya dalmakta güçlük çekiyorsa ılık bir duş alabilir, yatmadan önce süt içebilir, dinlendirici müzik dinleyebilir veya 15-20 dakika beğendiği kitabı okuyabilir" 

Ünel, aileleri yeni düzene adapte olmaya çalışan çocukları sürekli uyarmamaları ve ceza vermemeleri konusunda özellikle uyararak, "Çocuklara kesinlikle korkutucu ifadelerle bulunmamakta fayda var. Rüşvet içeren ifadeler veya tehdit içeren cümlelerden uzak durmakta fayda var" dedi.

Konhaber.com

 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X