Ramazanda hastalar doktor kontrolünde oruç tutmaya karar vermeli - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » SAĞLIK

Ramazanda hastalar doktor kontrolünde oruç tutmaya karar vermeli

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Karakurt, Ramazan ayında hareketsiz kalınmamasını önererek hastaların mutlaka uzmanlara danışarak oruç tutup tutmama konusunda karar vermeleri gerektiğini söyledi.
Ramazanda hastalar doktor kontrolünde oruç tutmaya karar vermeli
Eklenme :22 Mayıs 2018 10:52
Herhangi bir hastalığı olmayan insanlarda orucun tıbben yararlarının da olduğunu söyleyen Prof. Dr. Feridun Karakurt, “Nobel ödüllü bir bilim adamı tarafından aç kalmanın hücreleri yenilediği saptandı. Oruç bu bakımdan sağlığa faydalıdır diyebiliriz. Tabi bu faydayı görebilmek için Ramazan ayında kilo almamak önemli. Her türlü yiyecek yenebilir ancak az yemek şartıyla. Oruç, yeme disiplini sağlanabilirse obezite ile mücadelede de etkili olabilir.” şeklinde konuştu. 
Ramazan ayında hareketsiz kalmaktan kaçınmak gerektiğini ifade eden Karakurt, “Günlük işlerimizi halledebiliriz, yürüyüşler yapabiliriz ama ağır egzersizlerden, su kaybının çok olduğu sporlardan uzak durmak gerekiyor.” diye konuştu.

Şekerin yanında kalp, böbrek gibi önemli hastalığı olan bireylerin oruç tutmamaları gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Karakurt, “Hafif seviyede şeker hastalığı olan hastalar doktorlarına danışarak oruçlarını tutabilirler. Diğer hastalıklarda da uzmanlara danışarak karar verilmelidir. Mesela; kalp hastalığı olanlar kardiyoloji uzmanlarına, böbrek hastalığı olanlar üroloji uzmanlarına danışarak oruç tutup tutmayacaklarına karar vermelidirler.” ifadelerini kullandı.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X