1 yaş altı bebeklere dikkat - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam

1 yaş altı bebeklere dikkat

Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 07.02.2018 10:59

Kış aylarını yaşadığımız bugünlerde çocuk polikliniğimize en çok gelen ziyaretçiler 1 yaş altı bebekler oluyor. Özellikle 6 ve üzeri ayda olanlar çoğunlukta... Peki neden? 

Anne sütünün koruyuculuğunun azaldığı dönem olması ve salgınların artması nedeniyle enfeksiyon sıklığı bu dönemde biraz daha artıyor. En sık görülen şikayetler öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş ve bir çoğunda da hırıltı olarak karşımıza çıkıyor. Farklı olarak bu kış grip ve nezle gibi viral hastalıklar daha etkin, bronşiolit dediğimiz hastalık tablosu da daha sık karşımıza çıkıyor. Gerçekten de bir çok bebek ve çocuk viral hastalığın ilerlemiş döneminde bronşiolit tablosuyla hastanelere getiriliyor. Hepsininin hikayesindeki ortak nokta ise anne veya babanın sigara içmesi ya da sigaraya maruz kalması....

Unutmayalım yanında içmemek, dışarıda içip eve gelmek çocuğu sigaradan korumuyor. Çünkü anne veya baba sigara içtikten 4 saat sonrasına kadar sigara dumanını ortama vermeye devam ediyor. Bu çocuklar normal geçirebilecekleri bir viral hastalığı daha ağır geçirebiliyorlar... Tabiki şehir hayatı, kirli hava ve kalabalık yaşam ayrıca ailedeki allerjik hastalıklar ve astım öyküsü de hastalığın ilerlemesinde önemli sebepler olarak karşımıza çıkıyor. 

Çocuğunuz öksürebilir, ateşlenebilir, burnu akabilir... Bunlar hastalığın doğasında olan bulgular ancak bebeğiniz ya da çocuğunuzun solunum bulguları değişmeye başlamışsa, hızlı ve  zor nefes alıyorsa, hırıltı şikayetleri ön plana çıkmışsa, beslenmesi bozulmaya başlamışsa en kısa süre de bir çocuk uzmanına başvurun ve çocuğunuzu mutlaka muayene ettirin! 

Tedavinin temelinin istirahatten, bol sıvı tüketmekten ve bol meyve tüketmekten geçtiğini unutmayalım. Son olarak hepimizin bildiği gibi grip nezle gibi viral hastalıklar antibiyotikle geçmez, antibiyotik yerinde ve zamanında kullanılırsa etkindir. 
 

YORUMLAR

Öne Çıkan Haberler!X