Selçuklu'da 'Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı' gösterisi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT

Selçuklu'da 'Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı' gösterisi

Selçuklu Kongre Merkezi’nde “Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı” gösterisi düzenlenecek.
Selçuklu'da 'Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı' gösterisi
Eklenme :13 Mayıs 2018 10:24 / Güncellenme : 13 Mayıs 2018 10:38
Selçuklu Belediyesi, "Kudüs; bizim için İstanbul, Konya veya Saraybosna’dan farksızdır. Kudüs yaşadığımız,  nefes aldığımız, doyduğumuz ve doğduğumuz şehir gibidir. Kudüs, her müslüman için aynı değerde ve ayrı tatdadır. 

Kudüs, Osmanlıdır. Kudüs’te Hıristiyanların en kutsal kilisesi hâlâ Osmanlı emannameleriyle yönetilir. Hazırlanan KUDÜS’ün ZAMANI, ZAMANIN KUDÜS’ü isimli tiyatral gösteri ile hedefimiz Kudüs’ü tanıma ve anlama “milli vecibesi”ni yerine getirmektir.

Projede, Kudüs’e damgasını vurmuş ve Kudüs’ü İslamlaştırmış ve yaşatmaya adamış liderlerin hayatlarından kesitle Kudüs şehrinin tarihsel ve kültürel açıdan önemi anlatılmaktadır.
Kudüs tarihinde mühim bir yeri haiz bu liderlerin hayatından enstantaneler sahneye aktarılmaktadır. 

Hz. Ömer, Selahaddin Eyyubi, Yavuz Sultan Selim ve Abdülhamit’ten yola çıkılarak, müzikle ve görsel malzemelerle zenginleştirilerek sahne gösterisi hazırlanmıştır.

Üç semavi dinin ortak değeri Kudüs’ün, geçmişten günümüze uzanan ruhani varlığı, “Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı” adlı Türkiye’nin “Kudüs” konulu en büyük sahne gösterisi ile 12 Mayıs Cumartesi  akşamı, Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde izleyici ile buluşacaktır. Kültür ve sanatın dili ile evrensel mesajların verildiği dramatik sahne gösterisinde, 130 Devlet Tiyatrosu sanatçısı rol alırken, 70 kişilik teknik ekip de sahne gerisinde görev alacak. 

Müziğin ve dansın bütünlüğü içinde sahnelenecek oyunda, sahne ile bütünleşen video mapping uygulaması da görsel zenginliği en üst boyuta taşıyacak.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde bugün saat 14:00 ve 21:00’da sahnelenecek gösteri ücretsiz olarak izlenebilecektir. 

Gösteride neler olacak?
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği “Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı” adlı gösteri için Kudüs şehrinin tarihsel ve kültürel açıdan öneminin anlatılacağı gösteri için çalışmalara bir yıl öncesinden başlandı.

Gösterinin Genel Sanat Yönetmenliğini Murat Salim Tokaç üstlendi. Yönetmen Ebru Kara tarafından sahneye konulacak gösterinin dekor ve kostümlerinde ise Canday Günay Tuna’nın imzası bulunuyor. Koreografisini Pınar Ataer’in yaptığı “Zamanın Kudüs’ü Kudüs’ün Zamanı” adlı dramatik sahne gösterisinde ayrıca sahne tasarımı için ileri teknolojiden yararlanıldı.

Işık, ses ve müziğin eşliğinde muhteşem bir görsel şölen sunacak olan gösteri, Kudüs’ün bu coğrafya için önemini bir kez daha gözler önüne serecek." açıklamasını yaptı.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X