Selçuklu Belediyesi'nden "Sille Çalıştayı" - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT

Selçuklu Belediyesi'nden "Sille Çalıştayı"

Selçuklu Belediyesi tarafından “Yaşayan Kültür Mirası Sille Çalıştayı” gerçekleştirildi.
 Selçuklu Belediyesi'nden
Eklenme :11 Mayıs 2016 11:52 / Güncellenme : 11 Mayıs 2016 12:01
Selçuklu Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırmaları, ibadethane restorasyonları, cephe iyileştirilmesi ile geniş bir yelpazede restorasyon çalışmaları yürütülen Sille, önemli turizm merkezi olma yolunda hızlı bir ilerleme kaydediyor. Sille’nin kültür mirasının korunarak turizm etkinliğinin daha da arttırması amacıyla Selçuklu Belediyesi tarafından “Yaşayan Kültür Mirası Sille Çalıştayı” gerçekleştirildi. Düzenleme kurulu başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Şebnem Ertaş’ın yaptığı çalıştayda,  alanında uzman akademisyenlerden oluşan bilim ve düzenleme kurulu üyeleri sunum gerçekleştirdi.

16 Mimari proje yarıştı

Sille Çalıştayı kapsamında “Sille’de Turizm Odaklı İç Mekan Fikir Yarışması” da düzenlendi. Sille’deki Hacı Ali Ağa Sokakta yer alan 10 konutun mimari uygulama kapsamında projelendirildiği yarışmada başarılı olan mimari projeler ödüllendirildi. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Furkan Kuşdemir tarafından verildi. Yarışmaya toplam 16 proje katıldı.

İç Mekan Fikir Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılar şu şekilde oldu:

Yarışmada birincilik ödülünü, Avrasya Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Sinem Kansız 3 bin TL;

İkincilik ödülünü, Necmettin Erbakan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri Aynur Duysak, Ayşegül Çelik, Mehmet Kaçar ve Merve Torun 2 bin TL;

Üçüncülük ödülünü İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir Bölge Planlama Bölümü ve Mimarlık Bölümü öğrencisi Elif Özdemir’de bin TL kazandı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Hacettepe Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi Tuğba Bozulmaz ve Selçuk Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi Mustafa Çelik de jüri özel ödülü ile ödüllendirildi.

 Sille’nin Tanıtımına Katkı Sağlıyoruz

Sille’de Turizm Odaklı İç Mekan Fikir Yarışması ile temel hedeflerinin Sille’yi farklı platformlarda  anlatabilmek olduğunu ifade eden Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şebnem Ertaş, “Yarışmaya, Türkiye’nin farklı şehir ve üniversitelerinden öğrenciler projeleriyle katıldı. Böylece, Sille mimarlık tasarımına katkı veren öğrenciler ve tasarım camiasına anlatıldı. İç mekan projeleri konusunda 2012 yılından bugüne kadar birçok çalışma yürütüyoruz. Bu yıl gerçekleştirilen çalıştay ile birlikte yarışmanın ödül törenini de gerçekleştirdik. Selçuklu Belediyesi’ne sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X