Recep Konuk: Sürekli eğitim, çok ve nitelikli üretim - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » SİYASET

Recep Konuk: Sürekli eğitim, çok ve nitelikli üretim

Konya merkez ile Çumra, Kulu, Beyşehir, Seydişehir, Cihanbeyli ve Altınekin olmak üzere 7 farklı bölgede Konya Şeker tarafından düzenlenen çiftçilere yönelik eğitim programları devam ediyor.
Recep Konuk: Sürekli eğitim, çok ve nitelikli üretim
Eklenme :28 Nisan 2017 14:49 / Güncellenme : 28 Nisan 2017 18:05
Tarım sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan ve bu alanda hem Türkiye’de hem de dünyada örnek gösterilen Konya Şeker, ekim döneminde de çiftçileri yalnız bırakmıyor. Tohum ve toprağın ihtiyaç duyduğu gıdalar, rekoltesi ve kalitesi yüksek mahsul için neler yapılacağı ve haşerelerle nasıl mücadele edileceği gibi konular uzmanlar tarafından uygulamalı olarak tarlada çiftçiye anlatılıyor. Bu kapsamda pancar ekiminin yoğun bir şekilde gerçekleştiği Konya merkez ile Çumra, Kulu, Beyşehir, Seydişehir, Cihanbeyli ve Altınekin olmak üzere 7 farklı bölgede Konya Şeker tarafından düzenlenen çiftçilere yönelik eğitim programları devam ediyor. 

KONYA ŞEKER, EKİM DÖNEMİNDE DE ÇİFTÇİLERİ YALNIZ BIRAKMIYOR
Ayni ve nakdi destekleriyle çiftçiyi tefeciye muhtaç etmeyen Konya Şeker, üreticinin daha çok kazanması ve kaynakların verimli kullanılması için de eğitim programları düzenliyor. Bu yılda pancar ekiminin yoğun bir şekilde yapıldığı Konya merkez, Çumra, Kulu, Beyşehir, Seydişehir, Cihanbeyli ve Altınekin’deki çiftçiler, tohum ve toprağın ihtiyaç duyduğu gıdalar, rekoltesi ve kalitesi yüksek mahsul için neler yapılacağı ve haşerelerle nasıl mücadele edileceği gibi konularda uzmanlar tarafından bilgilendirildi. Uzmanları dikkatli bir şekilde dinleyen ve merak ettiği konuları soran çiftçiler, kendilerine böyle bir imkânı sunan Konya Şeker’e ve AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür ettiler. Özellikle zirai faaliyetlerin olmadığı kış aylarında yoğun şekilde gerçekleştirilen eğitim programları pancar söküm dönemine kadar üretim aşamasındaki periyotlar dikkate alınarak ihtiyaç bazlı devam edecek. 

235 KÖYDE 700 EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI 
Üretici ortaklarının tarımsal üretimde elde ettiği verimi artırmayı hedefleyen Konya Şeker, tohum, ilaç, gübre ve sulama gibi konularda çiftçileri bilgilendirmek için eğitim programları düzenliyor. Bu çerçevede her yıl periyodik olarak köylerde eğitim toplantıları yapılıyor. 2017 yılının ocak ayında başlayan eğitim programı çerçevesinde bu güne kadar 235 köyde 700 toplantı gerçekleştiren Konya Şeker Ziraat Birimi, tarlalarda 700 uygulamalı eğitim verdi. Tarımın bilimsel metotlarla yapılmasını ve modern tarım tekniklerinin yaygınlaşmasını sağlamak için Konya Gıda ve Tarım Üniversitesiyle işbirliği de gerçekleştiren Konya Şeker, bu çerçevede Bölgede yaygın şekilde ziraatı yapılan ürünlere yönelik 1 kitap ile şeker pancarı, kanola,  patates, ayçiçeği, fasulye tarımına yönelik 12.000 adet Çiftçi Üretim El Rehberinin üreticilere ücretsiz dağıtımını gerçekleştirdi. Patates tarımı, şeker pancarı tarımı, kanola yetiştiriciliği, patateste gübreleme, şeker pancarında kaliteye etki eden faktörler gibi konularda da 5 farklı broşür hazırlayan Konya Şeker, bu broşürleri de söz konusu ürünleri üreten çiftçilerle buluşturdu. 

“TOPRAKLAR HEPİMİZİN SAHİP ÇIKALIM”
Konya Şeker Ziraat Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekipler tarafından üreticilerle yapılan toplantılarda şeker pancarı başta olmak üzere bölge çiftçisinin üretimini gerçekleştirdiği bütün ürünlerle ilgili ekimden hasada kadar tarlada karşılaştığı tüm sorunlara yönelik bilgilendirme yapılırken, arazide verilen uygulamalı eğitimlerde ise özellikle şeker pancarı üretiminde geçtiğimiz yıllarda karşılaşılan hastalıklar ve zararlılarla mücadele konusunda bilgilendirme yapıldı. Uygulamalı eğitimlerde sulama, ilaçlama, gübre kullanımı gibi konuların yanı sıra cercospora hastalığı ve küskütle mücadele konusuna dikkat çekildi.


Yapılan eğitim faaliyetlerini yakından takip eden ve eğitim programına katılan ekiplerin hazırladığı haftalık raporları inceleyerek eğitim faaliyetlerinde yoğunlaşılacak konular konusunda Konya Şeker Ziraat Birimini yönlendiren ve Ziraat Birimi ile eğitim programı konusunda her ay düzenli toplantılar gerçekleştiren AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, eğitim faaliyetleri ile ilgili yaptığı kısa değerlendirmede eğitimin biri önleyici biri geliştirici iki amacının olduğunu söyledi. 


Verdikleri hem teorik hem de pratik eğitimle geçmişte bir yandan tarımsal üretimde karşılaşılan ve üreticinin ürün kaybetmesine neden olan olumsuzlukların önüne nasıl geçilebileceği konusunda üreticilerle tecrübe paylaşımında bulunduklarını belirten Başkan Recep Konuk, yeni tarım teknikleri ve metotları konusunda da üreticileri bilgilendirdiklerini belirterek; “biz sürekli eğitimle üreticimizin daha nitelikli ve daha çok üretmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bizim topraklarımız kıymetlidir. Bu toprakların bir santimetre karesindeki tek bir tohumun bile basit bir önlemle önüne geçebileceğimiz bir hastalık nedeniyle boş kalmasına, basit bir hatırlatma ile bir veya birkaç kilo fazla üretilebilecekken o birkaç kiloların birikip ovada onlarca yüzlerce ton eksik üretime sebep olmasına bizim gönlümüz razı olmadığı, olmayacağı için bu eğitimleri ısrarla yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz şuna inanıyoruz, bizim üreticimizin daha kaliteli ve daha çok üretmesiyle cebine girecek her fazla para Türkiye’nin kazancıdır, ülkemizin kazancıdır, milletimizin kazancıdır. O nedenle biz nasıl tarlaya tohum düşmeden önce tarlada ekimden hasada kadar çiftçimizin yanında oluyorsak, kış aylarında da onları daha verimli ve daha kaliteli üretebilmesi için yalnız bırakmıyoruz. Bunu bir nevi antrenmana hatta taktik hazırlığa benzetebiliriz. Eğer kışın bu antrenmanı yapmazsak baharda, yazda ve güzde arazide alacağımız netice parlak olmaz. O nedenle biz antrenmanımızı kışın iyi yapmaya, taktiği iyi belirlemeye çalışıyoruz ki hasatta üreticinin yüzü gülsün” dedi.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Veli Balcı

  Veli Balcı

  Başkanım Allah sizden razı olsun her anımızda yanımızda bizi desteklemeye devam ediyorsun. Yolun açık olsun
 • Ahmet yücetaş

  Ahmet yücetaş

  Başkanım inşallah yeni kabinede tarım bakanı olup tüm çiftçilerimize umut olursunuz. Allah razı olsun.
 • Birol Savaşır

  Birol Savaşır

  Herşeyin başı eğitimden geçiyor ,Konya Şeker'in başarısı da buralarda yatıyor demekki, helal olsun
 • Bekir koçak

  Bekir koçak

  Durmak yok yola devam Rabbim gücünüzü kuvvetinizi arttırsın başkanım selamlar
 • Emre esen

  Emre esen

  Vekilim çiftçiye destek olmaya devam ediyor maşallah. Tarımın lokomotifi Konya şeker Allah razı olsun vekilim dualarımız seninle.
 • Kasım Alperen

  Kasım Alperen

  Bilgili Başkan bilgili çiftçi yüksek verim Sonuçta herşey milletimiz ve çiftçimiz için teşekürler başkanım
 • Fatih solmaz

  Fatih solmaz

  Her alanda büyüyor Konya Şeker, Recep Başkanım teşekkürler
 • Salih çukur

  Salih çukur

  Bu şehir size minnettar başkanım. İnşallah başarılarınız giderek artar ve ülkemizi de üst seviyelere taşırsınız her alanda...
 • Gönül Can Arıcı

  Gönül Can Arıcı

  Recep Konuk tarih yazdı, çiftçiler artık modern tarım yapıyor
 • Gürkan Taşçı

  Gürkan Taşçı

  Eğitimli çiftçi bilinçli tarım gerçekten örnek alınması gerekir.
 • Fatih Elmacı

  Fatih Elmacı

  Eğitimli çiftçiler verimli ürün demek, Recep Konuk Konya Ovasında çok önemli bir zincir kurdu, çiftçiliğin yeniden şekillenmesini sağladı
  Allah Razı Olsun
 • serap ak

  serap ak

  Sayın vekilimiz oldukça çiftçinin sırtı yere gelmez
 • Recep ali

  Recep ali

  Adamsin adam Masallah
Öne Çıkan Haberler!X