Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » YAŞAM

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır?
Eklenme :08 Eylül 2018 10:20

Polis Teşkilatına katılmak isteyenlerin beklediği günler geldi ve Pomem başvurusu başladı. Pomem ile 10.000 kişi alımı yapılırken bunun yalnızca 1.000’i kadın olacak. Yapılan açıklamayla POMEM ön başvurularının başladığını kamuoyuna duyuruldu. POMEM’e giren öğrencilerin her türlü masrafı devlet tarafından karşılanır. Öğrenciler eğitim öğretim hayatlarını parasız yatılı okuyarak tamamlar. POMEM’i tamamlayabilen öğrencilere sonunda mesleki eğitim sertifikası verilir. Eğitim sonu sınavını başarıyla veren adayların memuriyetlerine başlamaları süreci takip eder.

Pomem Başvuru Şartları Nelerdir?
POMEM başvurusu internet üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Başvuru Polis Akademisi web sayfası üzerinden olacak ve adaylar e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yapabilecek. Adayların yerine getirmesi gereken şartlar ise, T.C. vatandaşı olmak, ön lisans ya da lisans mezunu olmanız gerekiyor. Eğer yurt dışında okumuşsanız denkliği olan yükseköğretim kurumları da kabul ediliyor. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yaptığı KPSS sınavından lisans ve ön lisans mezunlarından istenen puanlar farklıdır. Lisans mezunları 2016 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından P3 puan türünden 60 alt puan alması gerekirken ön lisans mezunlarının P93puan türünden 70 alt puan alması gerekiyor. Şehit çocukları için yapılmış olan KPSS’den lisans için P3 48, ön lisans ise P93 56 olarak belirlenmiştir.

Adaydan İstenen Koşullar
18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmak. Kadınlarda 1.62 alt boy sınırı iken erkeklerde 1.67 alt boy sınırıdır. Beden kitle indeksi kadın 18 erkek 27 olmalıdır. Sağlık Şartları Yönetmeliği şartlarını taşıyor olmalı. Silah taşımaya ya da bulundurmaya engel teşkil edecek bir durumunun olmaması gerekir. Adayın kendisinin ya da eşinin 1 yıl ve daha altı bir sürede olsa hapis yatmış olmaması şartı aranır. Aftan yararlanmış ya da serbest bırakılmış kişiler için sahtecilik, cinsel dokunulmazlık, hırsızlık, dolandırıcılık, rüşvet, Anayasal düzeni bozma suçları, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlardan hüküm giymemiş olmaktır. Siyasi parti ve parti kuruluşlarına üye olmadığına dair yazılı beyan istenir. Kamu haklarından yoksun bırakılmamak ve uyuşturucu, alkol gibi bağımlılık yapan maddeler kullanmamış olmak gerekiyor. İntibak eğitimi başladığında orada bulunmak durumundadır.

Başvuruda İstenen Belgeler
İlk başvuru internet üzerinden yapılıyor. Bu başvuru yapıldıktan sonra mülakata çağrılan adayların getirmesi istenen belgeler oluyor. Aday T.C kimlik numarasını eliyle yazacak ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısıyla yazarak beyanda bulunacak. Sınav başvuru formu yine POMEM sayfasında yayınlanacak ve adaylar bu formun çıktısını alacaklar. Adayın sağlık raporu ve fiziki mülakata katılmaya engeli olmadığını ifade ettiği beyanını getirmelidir. Ön lisans ve lisans diplomalarının asılları ve fotokopileri buna ek olarak yabancı ülkeler için YÖK tarafından verilen denklik belgesinin alınması gerekir. KPSS sonuç belgesi ve biyometrik resim olmalıdır. Sınav giriş belgesi, hesap belgesi ve erkek adayların tecil belgesi isteniyor.
https://polisnoktasi.com/pomem-basvurusu-nasil-yapilir-sartlari-nelerdir/
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X