On binlerce öğretmeni ilgilendiriyor! 4 yıl sonunda öğrencilerini mezun edince... - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » EĞİTİM

On binlerce öğretmeni ilgilendiriyor! 4 yıl sonunda öğrencilerini mezun edince...

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) sözleşmeli öğretmenlere yönelik düzenlemesi, mevcut 58 bin 270 öğretmenin yanında yeni atanacak 20 bin öğretmeni de kapsayacak. Birinci sınıfta öğrencileri devralan bir öğretmen, dört yıl sonunda öğrencilerini mezun ettikten sonra görev süresini tamamlayabilecek.
On binlerce öğretmeni ilgilendiriyor! 4 yıl sonunda öğrencilerini mezun edince...
Eklenme :26 Ekim 2018 09:36
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk  tarafından yapılan Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım  Toplantısı'nda, sözleşmeli öğretmenlere yönelik müjde niteliğinde yeni  düzenlemelerin hayata geçirileceği açıklanmıştı. Buna göre, öğretmenlerin bulundukları yerlerde 4 yıl sözleşmeli 2 yıl  da kadrolu olmak üzere toplam 6 yıl olan sözleşme süreleri, 3 yıl sözleşmeli 1  yıl da kadrolu olmak üzere toplam 4 yıla indirilecek şekilde yeniden  düzenleniyor. Böylece birinci sınıfta öğrencileri devralan bir öğretmen, dört yıl  sonunda öğrencilerini mezun ettikten sonra görev süresini tamamlayabilecek.

Sözleşmeli öğretmenler, ilk defa Ekim 2016'da atandı. Bu kapsamda  Milli Eğitim Bakanlığında, 2016'da 17 bin 858, 2017'de 20 bin 797, 2018'de 19 bin  615 olmak üzere toplam 58 bin 270 sözleşmeli öğretmen fiilen görev yapıyor. Mevcut sözleşmeli öğretmenler ile atama yapılacağı açıklanan 20 bin  öğretmen de Bakanlığın yeni düzenlemesinden yararlanacak. Öğretmenler atandıkları yerlerde üç yıllık görev sürelerini  doldurdukları tarih itibarıyla kadrolu öğretmenliğe atanacak ve aynı yerlerde bir  yıl da kadrolu öğretmen olarak görev yapacak.

 Sözleşmeli öğretmenler, atandıkları yerlerde dört yıllık görev sürelerini doldurdukları tarih itibarıyla diğer kadrolu öğretmenlere tanınan yer  değiştirme haklarından aynı şekilde yararlanacak.

SÖZLÜ SINAVLAR ARALIK AYINDA

Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli  öğretmen alımı için ön başvurular 19-23 Kasım'da alınacak. Adayların sözlü sınava  alınacakları sınav merkezleri 3 Aralık'ta ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 10-31  Aralık'ta yapılacak.

Alanlar bazında kontenjan belirlemeleri eğitim kurumlarının 2018-2019  eğitim ve öğretim yılı norm kadro güncelleme çalışmaları tamamladıktan sonra  belirlenecek. Atanacak bu 20 bin öğretmen de MEB'in yeni düzenlemesinden  yararlanacak ve sözleşme süreleri 3 artı 1 yıl olacak.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X