MHP'den tip-1 diyabetliler için öneri - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » SAĞLIK

MHP'den tip-1 diyabetliler için öneri

MHP Antalya Milletvekili Yurdakul, "MHP olarak diyoruz ki, özellikle tip-1 diyabetli çocuklarımız için gerekli cihazların ve aletlerin tümünün karşılıksız ödenmesi gerekir." dedi.
MHP'den tip-1 diyabetliler için öneri
Eklenme :20 Ocak 2018 13:36
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi MHP Antalya Milletvekili Doktor Ahmet Selim Yurdakul, AA muhabirinin diyabet hastalığına ilişkin sorularını yanıtladı.

Dünya genelinde 2013'te 382 milyon olan diyabetli sayısının, 2035'te 592 milyona çıkmasının öngörüldüğünü dile getiren Yurdakul, "Çok korkunç bir rakam. Diyabet hastalığı ülkemiz için de çok önemli ve büyük bir sorundur." diye konuştu.

Yurdakul, Türkiye'deki diyabetlilerin yaklaşık 6 milyonunun yetişkin diyabeti olan tip-2, 1 milyonunun ise çocukluk çağında başlayan tip-1 diyabetten muzdarip olduğunu anlattı.

Yurdakul, çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

"Diyabetin önlenmesi ve erken tanı konulması için aktif bir politika uygulanmalıdır. Etkin bir diyabet yönetim programı ortaya konulmalıdır. Özellikle çocukluk çağındaki diyabetin, eğitim ve gözlem programlarıyla yönetilmesi için özel bir yol haritasının ortaya konulması lazım. Hayat boyu süren tedavi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hastaların medikal ve medikal dışı tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekir."

Türkiye'deki diyabet hastalarının yıllık istatistiklerinin sağlıklı şekilde tutulmasının önemine işaret eden Yurdakul, "Bu ne için önemli? Çünkü, ileriye dönük 10-20 yıllık sağlık programlarını yaparken bu istatistikler bize doğru yolu gösterir." dedi.

Çocukluk çağındaki tip-1 diyabet hastalarına, kendilerinde mevcut olmayan insülin hormonunun verilmesi için her gün kan şekerine 15-20 kez bakılması gerektiğini belirten Yurdakul, bunun için uygulanan sensör yönteminin çok önemli olduğunu söyledi.

"Sık beslenip az yiyeceksiniz"
Yurdakul, SGK'nın tip-1 diyabetliler için verilen 5 bin lira değerindeki insülin pompasının sadece 3 bin 500 lirasını ödediğini, SGK'nın karşılamadığı sensörlerin bedelinin ise hasta tarafından karşılandığını dile getirdi. Yurdakul, "MHP olarak diyoruz ki, özellikle tip-1 diyabetli çocuklarımız için gerekli cihazların ve aletlerin tümünün karşılıksız ödenmesi gerekir. Bunlar bizim çocuklarımız." ifadelerini kullandı.

Doktor olarak, diyabetli hastalara düzenli ilaç tedavisi önerdiklerini, ikinci önemli basamağın ise diyet olduğunu aktaran Yurdakul, "Burada biz hastalarımıza beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğini söylüyoruz. Temel ana öğünlerle birlikte ara öğünler koyacaksınız. Yani sık besleneceksiniz, az yiyeceksiniz. Bunu sağlıklı kişilere de öneriyoruz." dedi. 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Sabri sağlık KONYA

  Sabri sağlık KONYA

  Vekilim inşallah dediğiniz ğibi olur benim çocuğum 10 yaşında her parmağını deldiğimizde uf acıyor dedimi içim parçalanıyor ama sensürü alma ğücüm yok bu yüzden bize yardımcı olun sesimizi duyurursunuz inşallah
 • Ahmet Tuğrul

  Ahmet Tuğrul

  Vekilim benim yiğenimde de var aynı hastalık ve çocuğun şekerinde sürekli düzensizlik var ankaraya hacettepeye gittik orada da bu cihazı tavsiye ettiler ama işte alma gücü olmayınca kullanamıyoruz. İnşallah sesimizi sizin aracılığımızla duyurabiliriz.
 • Sencer Mehmet saglik

  Sencer Mehmet saglik

  Ben 10 yaşındayım günde on kere parmağından kan alınıp şekerimi olcuyorum parmaklarım çok acıyor babamın sensoru alma gücü yok inşallah yardımcı olursunuz
Öne Çıkan Haberler!X