'Konya Şeker'in uyguladığı sistem örnek teşkil ediyor' - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » GÜNCEL

'Konya Şeker'in uyguladığı sistem örnek teşkil ediyor'

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, beraberindeki heyetle birlikte Konya Şeker’i ziyaret etti.
'Konya Şeker'in uyguladığı sistem örnek teşkil ediyor'
Eklenme :10 Ekim 2017 11:18 / Güncellenme : 10 Ekim 2017 16:29
Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu üyeleriyle görüşen Saparbekulı, Konya Şeker’in uyguladığı sistemin sadece Türkiye için değil, birçok ülkenin tarım ve gıda sektörü için örnek teşkil ettiğini ifade etti; “Konya Şeker gibi büyük bir şirketin ülkemizde yatırım yapmasının, ticari ilişkilerde bulunmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Orta Asya ile Avrasya, Türkiye ve Avrupa arasında kurulan yeni ulaşım ve lojistik hatlarının, bu ticaretin artmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

KONYA ŞEKER, BİRÇOK ÜLKEDE ÖRNEK ALINIYOR
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, beraberindeki heyetle birlikte Konya Şeker’i ziyaret etti. Büyükelçi Saparbekulı’ya, Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Nuriddin Amankul da eşlik etti. Kazakistan heyetini, Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşat Ersöz başkanlığındaki heyet karşıladı. Anadolu Birlik Holding binasındaki görüşmede konuşan Saparbekulı, Konya Şeker’in uyguladığı sistemin sadece Türkiye için değil, birçok ülkenin tarım ve gıda sektörü için örnek teşkil ettiğini ifade etti; “Konya Şeker gibi büyük bir şirketin ülkemizde yatırım yapmasının, ticari ilişkilerde bulunmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Orta Asya ile Avrasya, Türkiye ve Avrupa arasında kurulan yeni ulaşım ve lojistik hatlarının, bu ticaretin artmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

KONYA ŞEKER’İN KAZAKİSTAN’A KATKI VERMESİNİ ARZULUYORUZ
Kazakistan’ın son yıllarda uyguladığı yatırımcı teşvik politikasının Türk şirketleri için de çok cazip hale geldiğini belirten Büyükelçi Saparbekulı, “Özellikle hayvancılık ve hayvancılığa bağlı yem sanayinin geliştirilmesi başta olmak üzere, Konya Şeker’in işletmecilik kabiliyetinin Kazakistan’a katkı vermesini arzuluyoruz. Kazakistan devletinin öngördüğü yatırımlarda dış yatırımcıya çok büyük teşvikler, avantajlar sağlanmaktadır. Karşılıklı işbirliği sayesinde Konya Şeker ve grubuyla yatırım işbirliğine hazırız. Türkiye’de bulunan Kazak Yatırım Ajansı, Türkiye’deki yatırımcılara her türlü katkıyı direk olarak vermektedir. Kazakistan’ın mevcut imkânları, devlet destekleri bugün bölgemizde yatırım açısından Kazakistan’ı öne çıkarmaktadır. Arazi imkânlarının dışında da yatırımcıya her türlü destek sağlanmaktadır. Ülkemizdeki hayvancılık, özellikle yatırım yapılabilecek en önemli alanlardandır. Konya Şeker’in, Panagro ile Türkiye’de başardığını bizim ülkemizde de uygulamasını istiyoruz. Bunun için biz diyoruz ki, gelin bizim ülkemize yatırım yapın, hayvancılığımızı beraber geliştirelim. Kazakistan’da Türk firmalarına olan güven tam. Ülkemizde hayvancılık çok kolay, et ve süt oldukça kaliteli, ürettiğimiz etin yüzde 95’ini ihraç ediyoruz. Kazakistan da Çin de yatırım yapmak istiyor ama bizim önceliğimiz Türk yatırımcılardır ” diye konuştu.

KONYA ŞEKER, GÜVENLİ GIDANIN MERKEZİ HALİNE GELDİ 
Konya Şeker’in, üretimin güvencesi olduğunu dile getiren Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşat Ersöz de konuşmasına, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’ya ziyaretlerinden dolayı müteşekkir olduklarını, Sayın Büyükelçiyi Konya Şeker’de görmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek başladı.  

 “AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un ortaya koyduğu vizyon ile Konya Şeker sadece şeker üretmekten çıkıp, tarımsal endüstriyi çeşitlendirip, üreticinin elindeki diğer tarımsal ürünleri de değerlendirerek katma değer üretmektedir” şeklinde konuşmasını sürdüren Başkan Ersöz, şunları söyledi; “Ortaya konan bu vizyonla Torku markası, sağlıklı ve kaliteli ürünleri ile tüketicinin gözünde güvenilir bir marka haline gelmiştir. Türkiye’de ilk 5 gıda firması arasına giren Konya Şeker Dünya’nın en büyük 5 gıda firmasından birisi olma yolunda yürümektedir. Konya Şeker, hem üretimin güvencesi hem de güvenli gıdanın merkezi haline geldi. 

Konya Şeker bir Kooperatif şirketidir, üretici tabanlı bir şirkettir. Tabana yayılmış sermayenin güçlendirilmesi, üreticinin daha fazla kazanması için çalışan bir endüstriyel kuruluşuz. Torku olarak 100’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Kazakistan’a da Torku markasıyla ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Kazakistan’la ticaret hacmimizin arttırılmasını arzu ediyoruz, Torku ürünlerimizin etkili bir şekilde Kazakistan’da yer alması için karşılıklı işbirliğine açığız. Konya Şeker grubu, şeker pancarı endüstrisinde proje, yatırım ve uygulamada büyük bir yetkinlik ve tecrübeye sahiptir. Kazakistan’daki mevcut şeker fabrikalarına teknolojik dönüşümleri anlamında katkı verebiliriz.  Kazakistan ile Türkiye arasındaki 2 Milyar Dolarlık ticaret hacmine Konya Şeker ve Torku olarak ilave ticari katkılar vererek ticaret hacminin daha da artmasına büyük katkı sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım’ın da katıldığı toplantının sonunda Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu adına Başkan Harun Reşat Ersöz, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’ya günün anısına çini tabak takdim etti. 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X