Konya'da laboratuvar hizmetlerinde yeni dönem - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » SAĞLIK

Konya'da laboratuvar hizmetlerinde yeni dönem

Vatandaşlardan tahlil amaçlı istenilen laboratuvar numunelerinin alındığı bölgeye en yakın olan hastanede sonuçlandırılmasını amaçlayan Konya İl Sağlık Müdürlüğü yeni bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Konya'da laboratuvar hizmetlerinde yeni dönem
Eklenme :29 Haziran 2018 11:57
Konu ile ilgili olarak hastane başhekimleri, ilçe sağlık müdürleri ve aile sağlığı merkezlerinin laboratuvar hizmet sorumluları, İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonu’nda bir araya gelerek yeni proje hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Toplantıda İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Gökhan Arıcan ve ilgili uzmanlar da yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Koç, il merkezine uzak bir ilçede alınan numunelerin Konya merkeze ulaştırılarak tahlil sonuçlarının vatandaşlara iletildiği eski sistemin gereksiz sarfiyata ve zaman kaybına neden olduğunu vurguladı.

Bu konuda alternatif çözümlerin masaya yatırılması gerektiğinin ortada olduğunu söyleyen Prof. Dr. Koç, “Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda tekli yapının da avantajlarını kullanarak laboratuvar tetkiklerinin alındığı bölgeye en yakın olan hastaneye götürülerek sonuçlandırılması gerektiğine karar verdik. İlçelerimizde yer alan aile sağlığı merkezlerinde ve entegre İlçe devlet hastanelerimizde alınan numuneler artık en yakın hastanede sonuçlandırılacaktır. Örnek vermek gerekirse; Tuzlukçu ilçemizin bir mahallesinde vatandaşımızdan alınan bir kan numunesi Konya’ya gönderilirken artık yeni sistemimize göre Akşehir de bu işlem sonuçlandırılacaktır, yine aynı şekilde mesela Ilgın da aile sağlığı merkezinde alınan bir kan tahlil için Konya yerine Ilgın Devlet Hastanesi’ne gönderilecektir” dedi.

Yeni sistemin hatasız ve en güzel hali ile sahada nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak için bir araya geldiklerini belirten Prof. Dr. Koç, “Bu sistemle ilgili olumsuz eleştiriler gelebilir. Fakat unutulmamalıdır ki; sağlık alanında kar her zaman düşünülmez, bizim alanımızda hizmet ön plandadır. Laboratuvar tetkiklerinin zamanında yapılamaması nedeni ile uzak bir bölgeden hastanın sevk edilmesi ve sevk sırasında hastanın yaşadığı stres yeni uygulamamızla birlikte en aza inecektir. Bizim bu projedeki temel amacımız budur” dedi. Prof. Dr. Koç, “Yapacağımız Laboratuvar Hizmet Alımı İhalesi ile nüfusu az olan ilçe ve beldeler bulundukları bölgede ki en yakın ve ileri seviye tetkiklerin yapıldığı hastaneye bağlanarak laboratuvar hizmetlerini alabilecekler. Bu da sağlık hizmetinin daha hızlı, verimli ve kaliteli sunmamıza olanak sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X