Kişisel verilerin korunmasının önemi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » TEKNOLOJİ

Kişisel verilerin korunmasının önemi

Kişisel veriler, her insan için önemli olmakla birlikte bilgilerin verildiği şirketlerin bu bilgileri muhafaza etmesi, yasal olarak şarttır.
 Kişisel verilerin korunmasının önemi
Eklenme :20 Nisan 2018 23:19


Son çıkartılan yasa ile birlikte, şirketler, müşterilerine ait verileri koruma altına almak zorundadırlar. Kişisel veriler, şirketlerin; reklam, tanıtım, kampanya gibi durumlarda müşterilerine daha hızlı ulaşmak için kullandıkları bir sistemin tamamına verilen isimdir. Daha önceleri, şirketler herhangi bir izin istemeksizin müşterilerine ürün veya hizmetleri ile ilgili bilgilendirmeleri gönderebiliyorlardı, fakat  07.04.2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu ile birlikte, müşteriden izin almaksızın herhangi bir bilgilendirmenin gönderilmesi yasaklandı. Bulunduğumuz ay içerisinde veri saklayan tüm firmalar, müşterilerine verilerin korunması ile ilgili bilgilendirme mesajı gönderdiler. Peki, kişisel veriler nedir, neden korunması gerekir? Kişisel bilgiler; temel olarak kişilerin; ad, soyad, cep telefon numarası bilgilerinden oluşur. Ancak bazı şirketlerde sadece bununla sınırlı kalmaz, kişinin tuttuğu takımdan, saç rengine, araba markasından evinin mülkiyetine kadar her şey verilerde saklı tutulur. Bu tip durumlarda gerekli güvenlik tedbiri alınmadığında, sanal ortam olması hasebi ile müşterilerin verilerek ulaşılabilir ve maddi veya manevi zararların meydana gelmesi durumu söz konusu olabilir. Son olarak Facebook’un kişisel verilerle ilgili medyaya yansıyan haberleri, bu konu için en iyi örnek olarak gösterilebilir. Kişisel verilerin korunması eğitimi ise yaşanacak her türlü problemlerin önüne geçebilmek için şirketin belli çalışanlarının aldığı bir eğitim olup, eğitim sonrasında verilen sertifika ile kişinin bu konuya hâkim olduğu tespit edilir.

Kişisel verilerin korunması eğitimi neleri kapsar?
Kanunun çıkartılmasının en temel amacı, kişisel verilerin işlenmesinde şahısların başta özel hayatının korunmaya alınması amaçlanmakta olup daha ileri düzeyde kişisel bilgilerle dolandırıcılık gibi durumların önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Daha önceleri her ne kadar netlik kazanmasa da GSM operatörlerinden alınan verilerin firmalarca kullanılması bir takım sıkıntıları beraberinde getirmişti. Bunların en başında, kişilerin izni olmaksızın reklam SMS’lerinin gönderilmesi, istenmeyen bilgilendirmelerin yapılması gibi durumlar söz konusu idi. aslında kişisel verilerin korunması eğitimi, sadece bu tip konuları kapsamamaktadır. Aynı zamanda şirketin kurumsal kimliğini yükseltmek ve herhangi bir şekilde halel gelmesini engellemek için de alınması gereken bir eğitimdir. Rekabet piyasasında nasıl davranılması gerektiği, verilerden nasıl faydalanılabileceği gibi birtakım eğitim konuları bu eğitim paketi içerisinde verilmektedir. Kişisel verilerin korunması ile ilgili çıkartılan yasada, hukuka ve dürüstlüğe uygun olma, doğru ve gerektiğinde güncel olma, belirli, açık ve meşru amaçlar için işlenme, işlendikleri amaçla bağlantılı olma gibi birçok konuyu kapsamaktadır. Yani tamamen tüketici ile üretici arasında bir köprü görevi gören kişisel verilerin korunması yasası sayesinde, hem işletmeler hem de tüketiciler rahat etmektedir.Eğitime katılmak için ne yapılmalıdır?

1 günlük gibi bir sürede alınabilen eğitim, kapsadığı konuları ile bir şirketin bilmesi gereken tüm detayları incelemektedir. Kişisel verilerin korunması eğitimi için başvurulacak yerler, bu konuda deneyimli ve gerekli belgelere sahip olan kurumlar olmalıdır. Şirketinizin ve müşterilerinizin geleceği için mutlaka almanız veya bir personelinize aldırmanız gereken bu eğitim için sitemizden başvuru yapabilirsiniz. Eğitim programına, alanında uzman avukat ve eğitimciler girmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru için iletişim bilgilerinden kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Eğimi için https://www.szutest.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi-egitimi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X