"Elektronik sigara sigarayı bırakmayı zorlaştırıyor" - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » SAĞLIK

"Elektronik sigara sigarayı bırakmayı zorlaştırıyor"

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, "Elektronik sigara kullanımının sigara kullanımına dönüşü kolaylaştırdığı, sigara bırakma davranışını zorlaştırdığı, özellikle okullarda ve 18 yaş altı bireyler arasında yaygınlaştığı görülüyor." dedi.
Eklenme :31 Mayıs 2018 13:19
Öztürk, "31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü" dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara ve tütün karşıtı kampanyaların Türkiye'de ve dünyada her geçen gün arttığını söyledi.

Sigara ve tütün ürünleri kullanımının özellikle kalp, beyin damar hastalıklarına negatif etkilerinin bilimsel olarak kanıtlandığına dikkati çeken Öztürk, sigaranın vücutta onlarca hastalığa da yol açtığına işaret etti.

Öztürk, sigara ile mücadelenin bireyin tek başına başarıyla sürdürebileceği bir konu olmaktan uzak olduğunu vurgulayarak,  toplumun ilgili bütün alanlarının iş birliğinin öneminin altını çizdi.

- Sigara ile topyekün mücadele çağrısı

Sigara kullanımıyla ilgili mücadelede eğitim ve medya desteğinin birinci koşul olduğunu anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

"Çocukluk çağından başlayarak devamlı sürdürülen tütün ve ürünlerinin sağlık ve yaşamla ilgili diğer alanlardaki zararları ve mücadele yolları verilmelidir. Sigara üretim ve dağıtım şirketleri paketler ve satış alanlarında uyarıcı, etkin işaretler kullanmalıdır. Bu maddelerin kullanımında caydırıcı fiyatlandırma ve vergiler düzenlenmelidir. Okul ve çalışma alanlarında sigaranın zararlarına yönelik toplantılar, aktivitelerin yanı sıra alternatif sağlıklı yaşam modelleri ve olanakları gösterilmelidir. Belirlenmiş alanlarda kısıtlamalara ek olarak, tütün kullanımının başlangıcını önlemeye yönelik ve kullanımının kesilmesine yönelik, kolay ulaşılır, yaygın, deneyimli ve multidisipliner destek sistemleri oluşturulmalıdır."

Öztürk, sigara içenlerde inme riskinin 10 yıldan fazla bir süredir sigarayı bırakanlara göre 2-4 kat daha fazla olduğunu belirterek, Türkiye'de beyin damar hastalıklarından ölümlerin önemli bir kısmının 21 bin 300 vaka ile sigara kullanımına bağlandığını anlattı.

- Elektroniği de bağımlı yapıyor

Sigara karşıtı kampanyalara rağmen elektronik sigara üretim ve kullanımının giderek arttığının altını çizen Öztürk, şunları kaydetti:

"Bugün 150'den fazla elektronik sigara çeşidi olduğu bildirilmektedir. Elektronik sigara kullanımının ne kadar güvenli olduğuna dair yeterli bilimsel veri bulunmaktadır. Elektronik sigara kullanımının sigara kullanımına dönüşü kolaylaştırdığı, sigara bırakma davranışını zorlaştırdığı, özellikle okullarda ve 18 yaş altı bireyler arasında yaygınlaştığı görülüyor. Sigara veya tütün kullanılan ortamlarda bu duruma pasif olarak maruz kalan bireylerde de beyin damar hastalığı riski, buna maruz kalmayanlara göre yüzde 30 artmaktadır. Ölümlerin üçte biri sigara kullanımı veya sigara dumanına pasif olarak maruz kalmaya bağlanmaktadır."
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • aliveli

  aliveli

  20 yıl kesintisiz içtiğim sigaradan elektronik sigara sayesinde kurtuldum. şimdi nikotinsiz likit kullanarak arasıra zevk için içiyorum. Çoğu zaman yanıma bile almıyorum, işyerinde duruyor. Şu elektronik sigaraya her fırsatta çamur atanlara da uyuz oluyorum. Avrupada doktorlar reçeteli veriyor ve devlet karşılıyor sigarayı bıraktırmak için.
  .

  .

  çünkü büyük sigara şirketlerinin kazancını azaltıyor.
Öne Çıkan Haberler!X