​Dedicated Server ve Türleri - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » TEKNOLOJİ

​Dedicated Server ve Türleri

 ​Dedicated Server ve Türleri
Eklenme :09 Şubat 2018 09:43 / Güncellenme : 09 Şubat 2018 10:42


Sunucular, verilerin kullanıcılara online olarak ulaştırılmasını sağlarlar. Ayrıca internet servis sağlayıcılarının en temelini oluşturan bileşenlerden birisidir.  Teorik olarak kişisel bilgisayarların yaptığı işi yapsalar da gerçekleştirdikleri işler nedeniyle daha özel yazılımsal ve donanımsal özelliklere sahiptirler. Bu sunuculardan birisi de dedicated sunuculardır.

Dedicated serverlar, adanmış sunucu olarak bilinirler. Ancak aslında en doğru tabir paylaşımsız sunucular denilebilir. Bu sunucularda diğer sunuculardan farklı olarak, donanımsal ve yazılımsal bütün kaynaklar tek bir kişi ya da şirkete tahsis edilir. Bu nedenle dedicated sunucu sahibi olunduğunda bu sunucunun disk, ram, bant genişliği ve işlemci gibi kaynaklarının tamamı sadece sunucu sahibinin kullanımındadır.

Dedicated sunucular ya da kiralık sunucular dışında paylaşımlı sunucular kullanılırsa web sitesi trafiği arttıkça, kaynaklardaki yük artışı da artacaktır. Bu da paylaşımlı sunucuyu zorlar, sunucuyu kullanan siteler yavaşlar ve çalışmaz duruma dahi gelebilir. Bunun yanında sitenin yüksek bir trafiği olmasa da trafiği yüksek olan komşu sitelerden etkilenebilir ve performans sorunları yaşanabilir. Paylaşımlı sunucular, deticated sunuculara göre daha ekonomik olsalar da bu tür sıkıntılara yol açabilirler.

Dedicated Server Türleri Nelerdir?
Başlangıç Seviye Dedicated Server
Başlangıç seviyesindeki Dedicated sunucular, paylaşımlı sunuculara göre; ram, işlemci, disk ve bant genişliği gibi kaynaklara daha çok ihtiyaç duyulduğu durumlarda yüksek performans için kullanılırlar. Genel olarak tek işlemci olarak servis edilmektedirler.

Yüksek Performanslı Dedicated Server
Başlangıç seviyesindeki Dediated sunucuların yetersiz kaldığı durumlarda, yüksek trafiğe sahip siteler için bir üst seviye olarak kullanılan, bunun yanı sıra sanallaştırma teknolojisi için de uygun kiralık sunucu hizmetidir.

E-Mail Dedicated Server
Gönderilen ve alınan maillerin bir sunucudan diğer sunucuya ulaştırılması için kullanılan sunuculardır.

Application Dedicated Server
MySQL, MS SQL gibi veri tabanlarında çalışan kullanıcıların bu çalışmalarına uygun yapılandırmalar ile yüksek performans sunan serverlardır. Uygulama sunucuları genellikle bu tür dedicated sunuculara bağlıdır.

Server Mirroring Dedicated Server
Verileri aynı yapılandırmayı paylaşan iki sunucuya kopyalanması ya da yansıtılması prensibine dayalı sunuculardır. Veriler sunuculardan birisine aktarılır ancak diğer sunucuya da kopyalanmış olurlar.
 
 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X