Çalış: Çiftçi mesleğine itibar kazandırılmalıdır - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » SİYASET

Çalış: Çiftçi mesleğine itibar kazandırılmalıdır

Tarımsal üretimin devamı için gençlere çiftçiliğe özendirilmesi gerektiğini belirten MHP Konya Milletvekili Adayı Celil Çalış, "Çiftçi mesleğine itibar kazandırmak gereklidir" dedi.
Çalış: Çiftçi mesleğine itibar kazandırılmalıdır
Eklenme :16 Mayıs 2018 18:13
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Aday Adayı Celil Çalış, ekonomik kalkınmanın tarımdan başlaması gerektiğine ifade ederek "Çiftçilik meslek haline getirilmeli" dedi. Aday adaylığı sürecinde "Toprağın Adamı" unvanı ile çiftçilerle iç içe olmaya devam eden teşkilatlarla bir araya gelen Çalış, tarımsal üretimin devamı için gençlere çiftçiliğe özendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

İNSANLARI DOĞDUĞU YERDE DOYURMALIYIZ

Çalış, "Sosyal devlet özelliği ile insanların doğduğu yerde doyurulması adına gerekli yatırımlar yeterince yapılmalıdır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son yıllarda dillendirdiği ancak bir türlü adım atamadığı havza bazlı ürün destekleme modelini bir an önce hayata geçirmelidir. Bunun yanında ürün gruplarına göre üretici birliklerinin kurulmasını sağlamalıdır. Tarım ülkesi olduğumuzu kabul ederek ekonomik kalkınma hamlemizi tarımdan başlatmalıyız. Bu kapsamda çiftçiliğin meslek haline getirilmesi konusunda üretici birliklerinin oluşturulması için yol gösterici ve destekleyici yönetmelik ve kanunları hayata geçirmeliyiz. Çiftçiliğin meslek haline getirilmesi gerekmektedir" dedi. 

BAKANLIKLAR ARASI KOORDİNASYON SAĞLANMALI 

Tarım sektöründe gençlerin eğitim amaçlı kırsal alan dışına çıktığını ve tarım dışında istihdam olarak ayrıldıklarını ifade eden Çalış, şunları kaydetti: "Bununla birlikte tarım nüfusu yaşlanmaktadır. Yaşlı nüfus modern tarım teknik ve teknolojilerine yönelik uzun vadeli yatırımlardan kaçınmaktadır. Geniş ve verimli arazilerde üretim faaliyeti yapan üreticiler yatırımlarını tarım dışında yapmakta ve çocukları için tarım dışında gelecek hazırlamakta ve toplum psikolojisi gençleri tarım dışına yönlendirmektedir. Tarımda insanlar kendilerine bir gelecek planı yapmıyorlar. Bugün üretim bölgelerindeki genç nüfusta en çok öne çıkan sağlık ve sosyal güvence endişesi. Bu ihtiyaçsa da, mazeretse de buna çözüm üretmeliyiz.  Bu sosyal bir sorun olup Tarım Bakanlığı'ndan beklenmemeli, bakanlıklar arası koordinasyonla Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında üretim bölgelerinde yaşayan insanların sağlık ve sosyal güvence sorununu çözmelidir. Tarım sektöründe yer alan gençlere gelecek ile ilgili hedef vermek lazım, onların heyecanını yükseltmek lazım. Sosyal ve ekonomik hedeflere ihtiyaç vardır. Çiftçi mesleğine itibar kazandırmak gereklidir. Mesleki ve sosyal birliktelikler güçlendirilmelidir. Bu konuda sektör paydaşlarına çok iş düşecektir"


 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X