"4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi" - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » GÜNCEL

"4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi"

Yargıtay tarafından, 30 ülkeden yüksek mahkeme başkanı ve uluslararası uzmanların katıldığı "4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi"nin sonunda "Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi'nin Etkin Uygulama Tedbirleri" kabul edildi Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit: "İstanbul Bildirgesi'ndeki ilkeleri tekrar tartışıp, anlam ve içerik açısından daha da zenginleştirdik. İstanbul Bildirgesi'ni evrensel hukuk kültürünün bir parçası yapma idealimize hep birlikte bir adım daha yaklaştık"
Eklenme :12 Ekim 2018 11:45
İSTANBUL (AA) - Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi'ndeki ilkeleri tekrar tartışıp, anlam ve içerik açısından daha da zenginleştirdiklerini belirterek, "İstanbul Bildirgesi'ni evrensel hukuk kültürünün bir parçası yapma idealimize hep birlikte bir adım daha yaklaştık." dedi.

Yargıtay'ın etik, şeffaflık ve güven projesi kapsamında düzenlediği, 30 ülkeden yüksek mahkeme başkanı ve uluslararası uzmanların katıldığı "4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi" sona erdi.

Zirvenin ikinci gününde, Birleşmiş Milletler (BM) Yargıda Dürüstlük Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Nihal Jayawickrama'nın moderatörlüğünde gerçekleşen kapanış oturumunda, "Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi'nin Etkin Uygulama Tedbirleri" kabul edildi.

Jayawickrama, 5 oturumda yapılan değerlendirmeler ve önerilerle bildirgenin etkin uygulama tedbirlerinin oluşturulduğunu belirterek, detaylı maddelerden oluşan tedbirlerin daha sonra Yargıtay tarafından yayınlanacağını söyledi.

- "Uluslararası hukukta önemli boşluğu dolduracak"

Kapanışta konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, zirvede beş kıtadan, farklı coğrafyalardan ve hukuk sistemlerinden gelen 30 ülkenin zengin bilgi ve deneyimlerini öğrenmenin İstanbul Bildirgesi'nin başarıyla ilerleyen yolculuğu bakımından yararlı olduğunu söyledi.

Cirit, oldukça verimli ve başarılı geçen bu çalışmanın uluslararası hukukta önemli bir boşluğun doldurulmasına katkılar sağlayacağına inandığını dile getirerek, dünyanın farklı coğrafi bölgelerinden kendisini hukuk ve adalete adayan hukukçuların fikir ve emeklerinin ürünü olan İstanbul Bildirgesi ve İstanbul Bildirgesi Uygulama Tedbirlerinin kısa süre içerisinde küresel ölçekte hak ettiği yeri alacağına inandığını kaydetti.

Katılımcılara hitaben "İstanbul Bildirgesinin olgunlaşması sürecine yaptığınız olağanüstü katkılar, insan haklarının gelişim tarihi yazılırken yerini alacak ve asla unutulmayacaktır." diyen Cirit, şöyle devam etti:

"İstanbul Bildirgesi'ndeki ilkeleri tekrar tartışıp, anlam ve içerik açısından daha da zenginleştirdik. İstanbul Bildirgesi'ni evrensel hukuk kültürünün bir parçası yapma idealimize hep birlikte bir adım daha yaklaştık. Hukuka, insan haklarına ve demokrasiye inanan çok kıymetli hukukçularla, tüm insanlık için daha iyi bir yargı sistemine doğru güvenle ilerlemenin kıvancını hep birlikte yaşıyoruz."

Cirit, Mevlana'nın "Her birimiz tek kanatlı melekleriz. Bizler, ancak birbirimizi kucaklayarak uçabiliriz." sözlerini anımsatarak, yurt içinden ve yurt dışından gelerek kendilerine destek olan katılımcılara teşekkür etti.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün de katıldığı zirvenin sonunda, yüksek mahkeme başkanları ve üyelerine plaket verildi.

- İstanbul Bildirgesi

İki yıl önce kabul edilen ve 15 maddeden oluşan İstanbul Bildirgesi şöyle:

"Yargılama, temel bir ilke olarak, kamuya açık yapılmalıdır. Yargı sistemleri adliyelere ve adli bilgiye kolay erişimi sağlamalıdır. Yargı, yargı sistemine erişimi kolaylaştırmalıdır. Yargı, mahkeme kullanıcılarına, herhangi bir ücret talep etmeksizin, yazılı ve sözlü çeviri imkanları sağlamalıdır. Yargı, davaların şeffaf biçimde tahsis edilmesini sağlamalıdır. Yargı, adaletin şeffaf biçimde gerçekleştirilmesini sağlamalıdır. Mahkemeler gözaltı ve tutuklama konusunda denetim yetkisine sahip olmalıdır. Yargı, üst derece/temyiz mahkemesi kararlarının düzenli olarak yayınlanmasını sağlamalıdır. Yargı, öğrencilerin yargı süreci hakkında bilgilendirilmesine yönelik programları teşvik etmelidir. Yargı, adalet sisteminin rolü hakkında halkı eğitmeye yönelik uygun bulunan halka ulaşım programları başlatmalı ve /veya desteklemelidir. Yargı, yargı kararları dahil olmak üzere yargının işlemleri hakkında halkı bilgilendirmeye yönelik meşru işlevini ifa edebilmesi için basına erişim ve uygun yardım sağlamalıdır. Yargı, adaletin gerçekleştirilmesine ilişkin halkın memnuniyetini değerlendirmeli ve bu yolla adaletin kalitesini yükseltme yönünde çaba göstermelidir. Hakim atamaları şeffaf olmalıdır. Yargı, hakimlerin etik dışı davranışlarına ilişkin şikayetlere şeffaf biçimde karşılık vermelidir. Hakimlere ilişkin disiplin süreci şeffaf olmalıdır."

YASAL UYARI:Anadolu Ajansı tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde konhaber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X