Konhaber Reklam
Reklam
konhaber.com » GUNCEL » Haber 28 Mart 2012 - 09:28:10
Başpolisliğe yeni düzenleme
Emniyet Hizmetleri Sınıfı Başpolis Memuru ve Kıdemli Başpolis Memuru Rütbelerine Yükselme Esaslarına Dair Yönetmelikte yapılan değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Başpolisliğe yeni düzenleme

Buna göre, başpolis ve kıdemli başpolislik rütbesine yükselme başvurusunda, ''Son üç performans değerlendirme puanı ortalaması iyi derecede olma'' şartı aranacak.

En az 10 yıl ve üzeri görev yapmış veya 35 yaşından gün almış polis memurlarından, başpolis memurluğu için başvuran adaylardan yazılı sınava çağrılacakların sayısı, polis memurlarının toplam sayısının yüzde 15'ini geçemeyecek. Yazılı sınava çağrılacakların oranı, Emniyet Genel Müdürlüğünce güvenliğe etki eden faktörler göz önüne alınarak, birimlerde güvenlik zafiyeti oluşmayacağının değerlendirilmesi durumunda artırılabilecek.

Başvuru yapan aday sayısının bu oranı geçmesi durumunda, meslek kıdemi puanının yüzde 30'u, eğitim düzeyi puanının yüzde 30'u ve son üç performans değerlendirme puanı ortalamasının beş katı toplanarak oluşturulacak puandan, son 5 yılda aldığı her bir disiplin cezası için tespit edilen puanın düşürülmesi esas alınarak sıralacak.Puanların eşit olması durumunda, sırasına göre eğitim düzeyi ve son üç performans değerlendirme puanı ortalaması yüksek, sicil numarası küçük olan adaylara öncelik verilecek.

Aday listelerinin oluşturulmasına ilişkin işlemler, Personel Dairesi Başkanlığınca yürütülecek ve aday listeleri elektronik ortamda yayınlanacak.

En az 10 yıl fiilen görev yapmış veya 35 yaşından gün almış polis memurlarının başpolis memuru rütbesine yükselmesinde, sınava giren personelin, yerleştirme puanı, son başvuru tarihi itibarıyla, son üç performans değerlendirme puanı ortalamasının iki katı, eğitim düzeyi puanının yüzde 10'u, mesleki kıdem puanının yüzde 10'u ile yazılı sınav notunun yüzde 70'inin toplamıyla elde edilen puandan son 5 yılda aldığı her bir idari ceza için tespit edilen puan düşürülerek hesaplanacak.

24 yıl ve üzeri fiili hizmet süresi bulunan polis memurlarının başpolis memurluğu rütbesine yükselmesinde, sınava giren personelin, yerleştirme puanı, son başvuru tarihi itibarıyla son üç performans değerlendirme puanı ortalamasının on katı, eğitim düzeyi puanının yüzde 10'u, mesleki kıdem puanının yüzde 20'si ile yazılı sınav notunun yüzde 20'sinin toplamıyla elde edilen puandan son 5 yılda aldığı her bir idari ceza için tespit edilen puan düşürülerek hesaplanacak.

Kıdemli başpolis memuru rütbesine yükselmede ise sınava giren personelin, yerleştirme puanı, son üç performans değerlendirme puanı ortalamasının iki katı, eğitim düzeyi puanının yüzde 10'u, mesleki kıdem puanının yüzde 10'u ile yazılı sınav notunun yüzde 70'inin toplamıyla elde edilen puandan son 5 yılda aldığı her bir idari ceza için tespit edilen puan düşürülerek hesaplanacak.

Adli veya idari soruşturması son başvuru tarihi ile atama tarihi arasında sonuçlanan personelden, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların yükselme ve atama işlemleri, cezalarının kesinleştiği tarihten başlamak üzere alınan ceza süresi kadar ertelenecek. Atama tarihine kadar soruşturması neticelenmemiş olanların yükselme ve atama işlemleri soruşturmaları neticeleninceye kadar durdurulacak, soruşturma sonucunda kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların atamaları, kıdemleri emsallerinin atandığı tarihten başlamak üzere ceza süresi kadar ertelenerek yapılacak.

Yerleştirilmesi yapıldıktan sonra aday, atandığı yerde 6 ay içerisinde göreve başladığı takdirde onay tarihi itibarıyla rütbe almaya hak kazanacak. Bu süre içerisinde göreve başlamayanlar, göreve başladıkları tarihten itibaren rütbe almaya hak kazanacak.

Yönetmelikte, kıdem sırasının tespiti ve performans değerlendirmeye ilişkin bazı değişiklikler de bulunuyor. / AA

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 13693 defa okundu.
YORUMLAR
GUNCEL KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
AFAD, Türkmenler'i yalnız bırakmadı AFAD, Türkmenler'i yalnız bırakmadı

-Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Oktay: "Irak Türkmenleri'ne yardım, ilk günkü hassasiyet, ciddiyet ve yoğunlukla devam ediyor. Çalışmalar nasıl başladıysa aynı şekilde devam ediyor" "(Filistinliler'e ve Türkmenler'e yapılan yardımların kıyaslanması) Hiçbir olay diğerinin asla gölgesinde kalmaz. Türkiye elinden geleni yapıyor" "(Irak'taki çatışmalar) kısa vadeli bir problem değil. Uzun vadeye yayılacak gibi gözüküyor. Süreklilik arzedecek şekilde yardımı organize etmeye çalışıyoruz"

Üniversitede yılda 1 milyon yavru balık üretiyorlar Üniversitede yılda 1 milyon yavru balık üretiyorlar

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki vatandaşlara hem balık tüketim alışkanlığı kazandırmayı hem de üreticilerin yavru balık ihtiyacını karşılamayı hedefliyor Fakültenin dekanı Prof. Dr. Atamanalp: "En yakın sahile 320 kilometre uzaklıkta, denizden 2 bin metre yükseklikteyiz. Buna rağmen Doğu'nun balık ihtiyacını karşılıyoruz"

Ormanların ekonomik değeri yabani kirazlarla artacak Ormanların ekonomik değeri yabani kirazlarla artacak

Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsünce yürütülen proje kapsamında Avrupa ülkelerinin yoğun talep gösterdiği, ekonomik değeri yüksek yabani kiraz fidanları dikilerek kereste ihracatının arttırılması hedefleniyor Tohum, Ağaçlandırma ve Ağaç Islahı Araştırmaları Başmühendisi Palazoğlu: "Yabani kirazlar sayesinde ormanlar çiçek açacak, ormanların kalitesi ve verimliliği yükselmiş olacak"

2014 TÜBİTAK ödülleri açıklandı 2014 TÜBİTAK ödülleri açıklandı

TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından bu yıl 3 bilim ödülü, 2 özel ödül ve 14 teşvik ödülü verilecek.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları İsrail'in Gazze?ye saldırıları

Fransa, İsrail?i desteklediği yolundaki suçlamaları reddetti

İsrail'in Gazze saldırılarının protesto edilmesi İsrail'in Gazze saldırılarının protesto edilmesi

İsrail'in saldırıları, Moritanya'da protesto edildi

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim