Konhaber Reklam
Reklam
Reklam
konhaber.com » GUNCEL » Haber 18 Ocak 2014 - 09:24:40
Bir 'torba' da askerler için geliyor!
TSK Personel Kanunu'nda değişiklik öngören, özlük hakları ve maaşlarda iyileştirme sağlayacak torba yasa kapıda.

Bir 'torba' da askerler için geliyor!

Askerlerin özlük haklarıyla ilgili düzenlemeler içeren torba yasa tasarısının Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Tasarıyla askerlerin özlük haklarında düzenleme yapılarak maaşlarında artış sağlanacak. Pakette Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda değişiklik yapılması öngörülüyor.

Binbaşı ve altında olup birinci derecede bulunan subaylar ile bunların emeklileri, yine birinci derecede bulunan astsubaylar ve bunların emeklilerine görev tazminatı verilecek. Yine 2010'da kabul edilen Anayasa değişikliğiyle getirilen Genelkurmay Başkanı'nın Yüce Divan'da yargılanmasına ilişkin uyum yasası da paketin içinde yer alacak.

GÖREV TAZMİNATI

Torba yasa tasarısında yer alacak düzenlemenin çoğunu Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda yapılacak değişiklik oluşturacak. Mevcut düzenlemede, komutanlık görevine atanan tüm personele rütbe ve sınıfına göre "Komutanlık Tazminatı" ödeniyor. Düzenlemeyle birinci derecede olup 3600 ek göstergeye hak kazanmış olanlara ve bunların emeklilerine (binbaşı ve altında olup birinci derecede subaylar ile bunların emeklileri ve birinci derecede bulunan astsubaylar ile bunların emeklilerine) görev tazminatı verilecek.

YÜCE DİVAN UYUM YASASI

2010'daki referandumda kabul edilen düzenlemeyle, Anayasa'nın 148'inci maddesine "Genelkurmay Başkanı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'yle Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlarda Yüce Divan'da yargılanırlar" hükmü getirilmişti. Paketle, bu hükme uyum yasası da yapılacak.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da hangi koşullarda yargılanacağı ve Yüce Divan'a kadar giden süreç düzenlenecek. Yasal düzenlemede yer alacak "Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarıyla ilgili davalar Yüce Divan'da görüşülür" hükmü doğrultusunda mevcut davaların da bundan etkilenmesi mümkün olabilecek.

Kaynak: Habertürk

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 1174 defa okundu.
YORUMLAR
GUNCEL KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
30 Ağustos Zafer Bayramı 30 Ağustos Zafer Bayramı

-30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyonla kutlandı

Zürih'te MÜSİAD İsviçre Ofisi açıldı Zürih'te MÜSİAD İsviçre Ofisi açıldı

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Gücük ve MÜSİAD Genel Başkanı Olpak'ın da katıldığı törenle MÜSİAT İsviçre Ofisi hizmete girdi Büyükelçi Gücük: "Ticari ilişkilerimizin artması, ülkemizin ihracatına katkı sağlayacağı gibi, vatandaşlarımızın İsviçre'deki varlığının daha kuvvetlli bir biçimde hissedilmesi ve İsviçre Türk toplumunun güçlenmesi bakımından da önemli sonuçlar doğuracaktır"

Nöbette kalp krizi geçiren polis yaşamını yitirdi Nöbette kalp krizi geçiren polis yaşamını yitirdi

Bayramiç İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mustafa Korkmaz, nöbet sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

Erdek'te fırtına Erdek'te fırtına

Sahil şeridindeki şişme oyun alanı fırtına nedeniyle devrildi, 4 çocuk yaralandı

AK Parti MKYK toplantısı sona erdi AK Parti MKYK toplantısı sona erdi

A Milli Takım, Yeni Zelanda maçının son hazırlıklarını yaptı

Emniyetteki "paralel yapı" soruşturması Emniyetteki "paralel yapı" soruşturması

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 13 polis, açığa alındı

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim