O gece KONTV'de neler yaşandı? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
O gece KONTV'de neler yaşandı?
Fatma Tunçer Öncü
  • Fatma Tunçer Öncü

  • 02.08.2016 11:03

Şu anki ruh halim darbe gecesi hissettiklerimi anlatmaya müsait değil.
Ama o gece KONTV'de yaşananları anlatabilirim.
O akşam KONTV uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapıyordu. Medya kurultayı için Konya’ya gelen 300 civarında misafirin 100’e yakını yabancıydı. Boğazdaki ilk askeri hareketlikten sonra haber merkezinde bir istihbarat yoğunluğu başladı. Aslında ilk anda kimse ne olduğunu anlayamadı. Bir terör endişesinden bahsediliyordu. Buna karşılık ilk yapılan hamle misafirlerin güvenliğini sağlamak oldu. Ortak WhatsApp gruplarımızdan gelişmeleri takip ediyorduk. Zaman geçtikçe bu kargaşanın bir darbe girişimi olduğu anlaşıldı.

İşte o andan itibaren KONTV'de İstiklal ve istikbal mücadelesi başladı. Çünkü KONTV,  28 Şubat sürecinde halkın bütün desteğine rağmen cunta tarafından ötekileştirilen, akreditasyonlara maruz kalan bir televizyondu. Mali olarak yıpratırmış gece yarısı baskınlarına uğramış ama dimdik ayakta kalmıştı. Bu dik duruşu bütün kurumlarını ANMEG Vakfı'na devrederek taçlandırmış, milletin medyası olmanın haklı gururunu yaşamıştı. Artık Anadolu insanının kendi medya grubu ve Türkiye'de merkez medyanın bile sahip olmadığı bir medya plazası vardı.

İşte o gece, darbe söylentileri devam ederken milletin kanalında kritik bir toplantı yapıldı. Darbenin ilk saatleriydi. ANMEG Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay, Haber Dairesi Başkanı Mustafa Tatlısu, KONTV Genel Müdürü Şükrü Hıdıroğlu ve  Mirajans Genel Müdürü Ali Ayvat toplantı sonunda ne olursa olsun direniş kararı aldılar. “Ne olursa olsun direniş” demek askerin televizyona girmesi durumunda bile yayının devam etmesi, fiziki müdahaleye gerekirse aynı şekilde cevap verilmesi demekti. Stüdyoların tahrip edilmesi durumunda yayının devam etmesi için kablo metrajları arttırıldı, KONTV Haber Müdürü Ahmet Akbıyık, Konhaber Yayın Yönetmeni Mustafa Kara bir yandan haber akışını sağlıyor diğer yandan direnişi organize ediyorlardı.

İlk olarak Nurettin Bay ve Mustafa Tatlısu stüdyoya geçti.
Milletin kanalında milletin sesini duyurmaktı amaç;
Çağrı yapılan yapılmayan bütün KONTV çalışanları ANMEG binasına doğru harekete geçmişti bile…
Ağlayarak binaya gelenler de oldu,
Öleceksek burada ölelim diyenlerde…
Darbe haberini alıp televizyona gelen izleyiciler de vardı.
Onlardan biri televizyonu korumak için gelen çevik kuvvet ekiplerinin niyetini anlamaya çalışıyor,  KONTV ekibine “ bunlar darbeci mi? söyleyemiyor musunuz? Eğer darbeciyse dolu geldim abi, bırak bunları ben halledeyim diyordu.”

Televizyona giden yollar KONTV çalışanları tarafından tutulmuştu, Recep Aktaş, Mustafa Ayaz ve Konya FM Genel müdürü Mustafa Boydak içeriye giriş yapmak isteyenlerin kimliklerini kontrol ediyordu.
Haber Dairesi Başkanı Mustafa Tatlısu Tekbirlerle Konyalıları sokağa müezzinleri ezana davet ediyordu.
O sıralarda KONTV yayını kesildi.
Yayının kesilmesinden sonra artık herkes KONTV’nin baskına uğrayacağından emindi. Buna göre tedbirler alındı kararlılık teyit edildi.
Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay, “darbe bildirisiyle ekranlarımızı kirletmeyeceğiz, ne olursa olsun KONTV ekranlarında bildiri okunmayacak” talimatını yayın dairesine aktarırken, olacaklara hazırlıklıydı.
Binanın önündeydi çoğusu; gelenleri karşılamak için.
Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer de oradaydı. Yanlarında bulunan çevik kuvvet ekipleriyle konuşuyordu, ruhsatlı silahı yanındaydı; “ size sıkıntı olmasın, eğer buraya gelirlerse ben gerekeni yapayım, bedeline razıyım” diyordu.  Çevik kuvvet amiri ise hainlere karşı vur emrini aldıklarını, KONTV’yi koruyacaklarını ifade ediyordu.
O gece santral görevlisi Veli Şengül 3000 civarında telefona cevap verdi, arayanlar;
“bir sıkıntı varsa gelelim diyordu” sıkıntı dedikleri ise tanklar ve silahlı militanlardı.

Velhasıl o gece;
Biz gördük, Konya gördü, Türkiye gördü.
Tarih de görecektir.
Milletimiz kaderini, bağımsızlığını, kendi kararını, namusunu koruduğu gibi korudu.
Kendi televizyonu KONTV de milleti gibi dimdik durdu.


 

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:57

İkindi

16:49

Akşam

20:22

Yatsı

22:02

Öne Çıkan Haberler!X