Konya; “Bu işin vebali var” - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
Konya; “Bu işin vebali var”
Nurettin Bay
 • Nurettin Bay

 • 09.11.2017 11:22

Küçük de olsa bir kıpırdama başladı. Ama yeterli değil. 

Yerli otomobilin ülke için değeri çok büyük. Konya için değeri ise daha da büyük. Konya tüm potansiyeli ile bu fabrikayı hak ediyor. 

Konya’nın bu iş için “biçilmiş kaftan” olduğunu anlatmak lazım. Bazen anlatmak yetmeyebilir. Bağırmak gerekebilir. Gerekirse bağırabilmeliyiz. 

Çünkü eğer bu fırsatı kaçırırsak, çok şey kaçırmış oluruz.  Yüz yılda bir gelebilecek fırsat bu. 

Ben Konya’nın iki Kızılelması olduğunu düşünüyorum. Biri DIŞ KAYNAKLARDAN OVAYA SU, diğeri YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI

Dış kaynaklardan su meselesi öyle veya böyle bir gün mutlaka gerçekleşecektir. Çünkü aksini söyleyen yok. Sadece gecikme var. Türkiye’nin gündemi bir sakinleşebilse, Reis iç meselelere bir odaklanabilse, o projeyi mutlaka gerçekleştirecektir.  Çünkü başka çare yok. Eğer Türkiye tarımda kendi kendine yetebilen bir ülke olarak kalmak istiyorsa, eğer dışarıdan et ithal etmek istemiyorsa bu projeyi gerçekleştirmek zorunda. 

Ama Yerli Otomobil Fabrikası öyle değil. Yeril otomobil Fabrikasının Konya’ya getirilmesi bir zorunluluk değil bir tercih. 

Türkiye Marmara bölgesine bir ikiz oluşturmak istiyorsa yatırımları kaydıracak en doğru adres Konya-Karaman-Aksaray-Mersin dörtgenidir. Bölgenin yük taşımacılığı sorunu hızlandırılmış Konya-Mersin demiryolu projesi ile çözülüyor. Yapımı devam eden yatırımda önemli mesafeler kat edildi. Lojistik Merkez’in temeli de atıldı. Konya’da çok ciddi bir otomobil yan sanayisi de mevcut. 

Özetle helva yapmak için her şey tamam. Un var, yağ var, helva var. Daha ne duruyoruz. 

Devlet bir tercih yapmak zorunda…  Ya Anadolu’yu da geliştirmek için bu yatırımı Liman destekli Orta Anadolu’ya kaydıracak ya da bölgemizin gelişmesi bir başka bahara kalacak. 

Bize düşen duyulmayan sesimizi duyurmak. Bize düşen ilgili ve yetkili tüm kişi, kurum ve kuruluşlara derdimizi anlatmak. Bize düşen bu yatırımın ilimizde gerçekleştirilebileceğine tarafları inandırmak. Bize düşen ülkemizin ve şehrimizin gelecek stratejisinde Yerli Otomobil Fabrikası’nın ne kadar büyük öneme sahip olduğunu hatırlatmak. Bize düşen, bir otomobil fabrikası için istenen tüm şartların ilimizde mevcut olduğunu REİS’e arz etmek. 

Bu iş REİS İLE BAŞLADI, REİS İLE BİTER.  Reis Konya’yı, Konya da Reis’i sever. 

Şimdi, parti, görüş, düşünce farklılıklarını bir kenara bırakarak, tüm siyasi varlığımızla, tüm yöneticilerimizle, tüm ilgili kurum ve kuruluşlarımızla, tüm STK’larımızla ve tüm medya gücümüzle bu işe odaklanmalıyız. 

Odaklanmalıyız ki, gelecek kuşaklar bizden hesap sormasın. 

Açıkça söyleyeyim, başaramazsak ömür boyu bu vebalin altında eziliriz. BÜYÜK VEBAL.

YORUMLAR

 • Taraftar42

  Taraftar42

  İnşallah sadece vicdan rahatlatmak için yapılmıyordur bu haberler ve uyarılar. Yerli otomobil bizim hakkımız olmalı, siyasiler biz metropol olarak %75 oy çıkarıyoruz Bunun bir ödülü olmalı
 • KONYALI

  KONYALI

  YE-DİR-MEZLER.....KONYA ŞEKERE SAHİP ÇIKIN..GERİSİ LAF Ü GÜZAF...
 • Sabri

  Sabri

  Konya dan başka il yokmu herşeyin konya ya mı yapilmasi gerekir doyumsuz insanlar bende bir konya li olarak sizden utaniyorum
 • İlker koca

  İlker koca

  Millet aç siz ne arabasindan bahsediyorsunuz millet karnini doyuramiyor araba mi alacak bütün yerli mallari satildi simdi de yerli otomobille milleti uyutmaya çalisiyorlar yapmayin allah askina
 • Celalettin Bacak

  Celalettin Bacak

  Konya ilk önce dürüst ticareti öğrensin. İstanbul gibi yerler Konya'lılardan bezdi.
 • Hilmi KIZILTAŞ Asil TEPEKENTLİ

  Hilmi KIZILTAŞ Asil TEPEKENTLİ

  Herşey zamanında olur ilgili yetkili kurum ve siyasiler zamanında harekete geçmez ise büyük bir fırsat kaçmış olur bu Konyamız için çok Önemli.
 • busan sanayı sıtesı

  busan sanayı sıtesı

  Yerlı otomobıl fabrıkasını konya ya kurdurmazlar boşuna hayal kurup ta sanayıcıyı beklentıye sokmayın
 • Vasfi Orhan

  Vasfi Orhan

  Otomobil yapılan yer denize yakın olmalı ki ihraç kolay olsun. Konya da deniz yok ki. Önce tren sonra deniz taşımacılığı maliyeti arttırır. Bunu da düşünelim.
 • YAZAR

  YAZAR

  KIZILELMA NEREDE
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:33

Güneş

06:53

Öğle

12:42

İkindi

15:47

Akşam

18:18

Yatsı

19:33

Öne Çıkan Haberler!X