Konya, bu fırsatı kaçırma - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
Konya, bu fırsatı kaçırma
Nurettin Bay
 • Nurettin Bay

 • 16.08.2017 12:13

Türkiye’nin gündemindeki önemli konulardan biri yerli otomobil meselesi. Herkes yerli otomobilin kendi ilinde üretilmesini istiyor. Çünkü biliyor ki, verilecek karar bir otomobil fabrikasından daha fazlasını ifade edecek. Amiyane tabirle, “bu fabrikayı kapan yaşayacak” 

Otomobil fabrikasının kurulacağı şehir, Türkiye ekonomisinde süper lige terfi edecek. Hani sanayi kentleri olarak bilinen birkaç şehir var. İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Adana gibi. İşte yerli otomobil fabrikasının kurulacağı şehir bu şehirler sıralamasının içerisine gerecek. 

Siz değerli okuyucularımın, bu sıralamaya Konya girsin dediğini duyar gibiyim. Girsin girmesine de girebilmesi için yoğun bir çalışma yapmak gerekir. Bakın komşu il Aksaray ne yapmış? 

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Ahmet Koçaş, yerli otomobilin üretilmesi noktasında gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, yerli otomobilin Aksaray’da üretilmesi halinde 25 milyon TL değerindeki arsayı hediye olarak vereceklerini söylemiş. 

Hemen “olmaz öyle şey” demeyin. Aksaray, Mercedes kamyon fabrikasının bulunduğu il. Ulaşım noktasında önemli bir aks üzerinde… Konya’nın otomobil yan sanayi desteğini de yanına alacağını düşünüyor. 

Şahsen, Konya’ya kurulmayacaksa Aksaray’a kurulmasına sıcak bakarım. Sonuçta komşu ilimiz. Ancak bu fabrikanın mutlaka Konya’ya kurulması gerekir. 

Önceki seçim dönemlerinden birinde Konya-Karaman-Aksaray-Mersin bölgesinin ikinci Marmara bölgesi olarak sınıflandırılarak, seçim vaadleri arasında konuşulduğunu herkes biliyor. Bu tüm sanayi ve ekonomisi Marmara bölgesine sıkıştırılmış olan Türkiye için önemli bir çıkış noktası. 

Bence bu çıkış noktasının fitilini ateşleyecek proje YERLİ OTOMOBİL PROJESİ. Ne yapıp ne edip bu fabrikayı Konya’ya kazandırmak gerekir. 

İktidarıyla muhalefetiyle tüm Konya siyaseti, ayrım gözetmeden ilin tüm ekonomi üst kuruluşları (Odalar, borsalar, SİAD’lar…) , tüm Sivil Toplum Kuruluşları, tüm yerel idareler, tüm medya kuruluşları derhal harekete geçmeli. Gün bugün!... 

Konya’nın bu proje için en uygun şehir olduğunu herkes biliyor. Sıra biraz gürültü çıkarmakta… Yanlış anlamayın, “ses vermeliyiz, sesimizi duyurmalıyız” demek istiyorum. 

Yoksa çok üzülürüz.

Yoksa çok ah-vah ederiz. 

Yoksa Konya’ya çok yazık etmiş oluruz. 

YORUMLAR

 • Ali Türktaş

  Ali Türktaş

  İnşallah olur ama çeşitli nedenlerle zor görünüyor. Konya sanayisi hızla gelişmek ve iyi paralar kazanabilmek için Savunma ve Havacılık sektörüne yatırım yapmalıdır.
 • Mahmut Sami

  Mahmut Sami

  Biz de arsayı bedava verip, fabrikayı bedava kurup, fabrika içindeki üretim araçlarını bedava sağlayıp, bir de işçileri bedava çalıştırırsak o zaman Konya'ya kurulabilir diye düşünüyorum.
 • Mehmet KUTLU

  Mehmet KUTLU

  Bu Konuda Sanayi Odası Başkanımıza Büyük Görev Düşüyor Hemen Temeli atıp Konyanın ciddi olduğunu göstermeli
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:57

Güneş

05:38

Öğle

13:03

İkindi

16:53

Akşam

20:15

Yatsı

21:49

Öne Çıkan Haberler!X