İshal ve kusma diyeti nasıl olmalı? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
İshal ve kusma diyeti nasıl olmalı?
Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 14.05.2018 18:56

Çocuklarımızın ishal ve kusmayla imtihanının başladığı bu günlerde hastalığın seyrini ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilirsek bu süreci rahat atlatabiliriz. İshal; bol miktarda sıvı kıvamda ve çok fazla sayıda tuvaletin yapılmasıdır. İshalin önemi çocuğun sıvı kaybetmesidir birde kusma eşlik edecek olursa bu sıvı kaybı daha da belirginleşecektir.

İshal ve kusmanın birçok nedeni vardır. Sadece yemiş olduğu gıdalardan olabileceği gibi çoğunun nedeni yine virüslerdir. En önemlisi de "rotavirus"dür. Özellikle kusma ve ishalin birlikte olduğu ve çocukların hızlı bir şeklide sıvı kaybedip solduğu durumlarda rotavirüs aklımıza ilk gelen etkendir.

İshalin rengi de önemlidir. Yeşil ve kanlı olması bizim için uyarıcıdır ve antbiyotik tedavisi gerekebilir. İshal varsın olsun sevgili anneler ve babalar, ishalle vucudumuz mikrobu dışarıya atmaya çalışıyor ve kendisini temizliyor. Bizim dikkat ettiğimiz daha çok kusmadır, çünkü kusan çocuk beslenemez ve sıvı kaybetmesi hızlanır. Bunun için serum takıyoruz ve kusmasının kesilmesini bekliyoruz.
   
Peki ishal ve kusması olan çocuğumuza ne yedirelim ne yedirmeyelim? İshal diyeti nasıl olmalı? Öncelikle bol sıvı gıdalar almalılar (su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu). Ev yapımı yoğurt (pastörize olmayacak) en güzel probiyotiktir ve hızlı şekilde barsakları düzenler. Patates haşlaması ve taze meyveyi bol tüketmeliler. Çocuklarımızı yemek yedirme noktasında zorlamayalım, özellikle yağlı yemek ve gıdaların kusmayı ve ishali artırdığını unutmayalım.Yağlı süt, abur cubur gıdalar ve katkılı ürünlerden uzak tutalım çocuklarımızı...

İshalle birlikte kusma varsa, ishal kanlı ise ateş ve beslenme problemi yaşıyorsak doktorumuza başvurmak en doğrusu olacaktır.

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:59

Güneş

07:23

Öğle

12:41

İkindi

15:23

Akşam

17:46

Yatsı

19:05

Öne Çıkan Haberler!X