Hastalık gelmeden önce… - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
Hastalık gelmeden önce…
Halit Karaca
  • Halit Karaca

  • 07.12.2013 14:56

Mevsim geçişleri insanların hem ruhsal hem de fiziksel sağlığını etkiler. Ani ısı değişiklikleri bazı hastalıkların oluşumunu kolaylaştırır. Soğuk havanın şiddetini artırdığı kış aylarında gribal enfeksiyonlara daha sık rastlanır.

Grip, Influenza denilen virüsün, özellikle solunum yoluyla insan vücuduna girerek salgınlara neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Gribal enfeksiyonlar sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında daha fazla görülmektedir. Kış aylarında kapalı ortamlarda ve toplu yaşam alanlarında daha fazla vakit geçiririz. Üstelik ortamın soğuk olmasından dolayı odaları daha az havalandırırız. Bütün bunlar gribal enfeksiyonların hızla yayılmasına neden olur.

Kronik bronşit, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi kronik hastalığı olanlarda  gribal enfeksiyonlar,hastaların tedavi düzenlerinin bozulmasına neden olabilir.
Ayaktan tedavisi mümkün olan gribal enfeksiyonlar,  basit önlemler alınmadığı takdirde, hastaneye yatırılarak tedavi gerektiren ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu da hem hastanelere ilave yük getirmekte, hastaların ortalama yatış sürelerini uzatmakta, hem de hastaların normal işlerindeki verimini düşürmektedir.
Öncelikle, bir takım koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici tedbirler alırsak, gribal enfeksiyonlardan kolayca korunabiliriz:

El temizliği ve temiz hava ; Viral enfeksiyonlardan korunmak için temizlik, özellikle el temizliği çok önemlidir. Kapalı ortamların sık sık havalandırılması da temizlik kadar önemlidir. Ellerin düzenli olarak yıkanması gözümüzle göremediğimiz ancak mikroskopla görebildiğimiz milyonlarca enfeksiyon etkeninin uzaklaşmasını sağlar. Düzenli olarak havalandırılan ortamlarda  havada asılı olarak bulunan enfeksiyon etkenleri uzaklaştırılır.

Aşılanma ; Özellikle kronik bronşit, astım,  böbrek yetmezliği ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunan hastaların ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin aşılanmasında yarar vardır.

Doğru beslenme; Doğru beslenme soğuk algınlığı ve gribe karşı korunmada en etkili yöntemlerden biridir.

Meyve ve meyve suları; Portakal, mandalina, greyfurt,  nar, elma, ayva, limon, havuç  ve ülkemizde kolayca bulunan diğer meyve ve meyve suları C vitamini, B vitamini, E vitamini, A vitamini, magnezyum, fosfor ve potasyum bakımından zengindir. Besin değeri de yüksek olan bu meyveler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynarlar. İlaveten meyvelerde bulunan antioksidan maddelerin hücresel hasarı önleyici etkisi vardır.

Bitki çayları ; Ihlamur, kuşburnu, rezene ve yeşil çay gibi bitki çayı tüketiminin de gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır.

Sebzeler ; Yeşil yapraklı çiğ sebzelerin besin değeri yüksektir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle düzenli olarak salata tüketilmesi çok önemlidir. Pırasa, karnabahar, ıspanak ve lahana da  faydalı vitamin ve minareller içermektedir.

Balık ; Özellikle omega 3 ve selenyum içeren yağlı balıkların besin değeri yüksektir ve vücuda güç verir. Enfeksiyon etkenlerine karşı vücudumuzun savunmasını sağlayan akyuvarların sayısını artırır.

Yoğurt ; Doğal yapısında bakteriler bulundurur. Bu bakteriler vücudumuz için son derece yararlıdır, doğal antibiyotik olarak görev yapar.

Yumurta, et ve süt ; Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkıda bulunan   A vitamini içerir. İlaveten bu gıdalar yüksek miktarda protein ve B12 vitamini  içermektedir. Protein, bedenin yenilenme sürecinin temel yapı taşıdır.Kan hücrelerinin  temel yapı taşı olan demir ve B12 vitamini kırmızı ette bol miktarda  bulunur.

Kuru baklagiller ve çiğ kuruyemişler ; Kış aylarında mercimek, kuru fasulye ve nohut gibi kuru baklagil, badem, fındık ve ceviz gibi çiğ kuruyemiş tüketimine özen gösterilmelidir. Bu gıdalardan alınabilecek çinko, magnezyum, selenyum ve çeşitli vitaminler  bağışıklık sistemini güçlendirir.
Yeterli sıvı alımı; Yeterli miktarda alınan sıvı metabolizmayı hızlandırır. Toksik etkisi olan maddelerin vücuttan atılımını da kolaylaştırarak vücut savunmasına katkıda bulunur.

Düzenli kahvaltı ; Dengeli bir kahvaltı,  bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler.

Yeterli uyku ve dinlenme;  Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

Fiziksel egzersiz; Düzenli ve aşırıya kaçmayan fiziksel egzersiz, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşmasına katkıda bulunur.

Kıyafet seçimi ; Mevsim özelliklerine uygun giyilmeli, terleten,  cildin hava almasını engelleyen kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
Özetle, tedavinin temeli  hastalık gelmeden önce koruyucu tedbirler almaktır. Korunmanın ilk aşaması hastalık etkenlerini vücudumuza girmeden engellemektir.Bu nedenle sık ve doğru  el yıkama alışkanlığı bizi çoğu hastalık etkeninden uzak tutacaktır.

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:33

Güneş

05:21

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:22

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X