Günah keçisi Medaş - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
Günah keçisi Medaş
Nurettin Bay
  • Nurettin Bay

  • 30.11.2016 13:19

Elektrik hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaç kalemlerinden biri. Hatta belki de birincisi. Evimizde birkaç saat hatta bir gün su akmasa fazla sıkıntı yapmıyoruz. Ama birkaç dakikalık elektrik kesintisi hepimizi delirtiyor. 10-15 dakikalık elektriksiz bir hayat katlanılması güç bir eziyet oluşturuyor. O, 10-15 dakika, 10-15 saat kadar uzun geliyor.

Bu kesintilerin tamamında hedefteki kurum MEDAŞ. Hepimiz bazen haklı bazen haksız hep MEDAŞ’a yükleniyoruz. Günah keçisi MEDAŞ.

MEDAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş düzenlediği geniş katılımlı basın toplantısında meseleyi çok yönlü olarak masaya yatırdı. Konya, Karaman, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Aksaray illerini oluşturan 80 bin kilometre karelik bir alanda hizmet ürettiklerini belirten Uçmazbaş, öncelikli olarak yatırımlarını anlattı.

“MEDAŞ yeterince yatırım yapmıyor” şeklindeki eleştirilere cevap veren Uçmazbaş, MEDAŞ’ın KOSKİ’den sonra en fazla yatırım yapan kuruluş olduğunu söyledi. 2016 yılında 268 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten genel müdür, bu miktarın özelleştirmeden önceki yıl olan 2009 yılı yatırımlarının tam 7.5 katı olduğunu hatırlattı.  Uçmazbaş; 2016-2020 döneminde ise 1.3 milyar TL yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti.

Konuşmasında yapılan planlı elektrik kesintilerine de değinen Uçmazbaş; “planlı kesintiler, yapılan yatırımlardan kaynaklanmaktadır. Arızadan kaynaklı, kontrol dışı kesinti değildir. Bu iki konuyu birbirine karıştırmamak gerekir. Bahsettiğimiz yatırımların ve bakımların yapılabilmesi için enerjinin önceden bilgi verilerek kesilmesi gerekiyor. Bu yatırımları ve bakımları yapmadığımız takdirde arıza olarak bizim karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle vatandaşlardan bu konuda hoşgörü bekliyoruz” dedi.

Toplantıda Genel Müdüre, 15 Temmuz darbesinden sonra meydana gelen iki kesintiyi de sorduk. Uçmazbaş soruyu samimiyetle cevapladı. “Bu kesintilerden bizim dahilimiz yok. TEİAŞ’tan kaynaklanan kesintiler bunlar. Ancak haklı olarak vatandaş bizi biliyor. Vatandaşlarımız haklı. Çünkü TEİAŞ’ı tanımıyor. Bizi tanıyor. Ben de olsam sorumlu olarak MEDAŞ’ı görürüm. Ancak bu konuda bizim de yapacağımız bir şey yok. Genel sistemden kaynaklı sorunlar. Darbe duyarlılığındaki hemşehrilerimizi de tebrik ediyoruz. Benzer sorunların yaşanmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Scada sistemini genişletiyoruz. Bu yatırımlar sonrasında daha fazla noktada enerji kesintilerinden anında haberdar olup, uzaktan müdahale ederek arızayı gidereceğiz”

Genel Müdür Erol Uçmazbaş’ın basın toplantısına genel müdür yardımcıları Eyüp Erduran ve Mustafa Başer de katıldı. Ayrıca üst düzey diğer bürokratlar da yer aldı. Basın mensupları sordular, Uçmazbaş cevapladı. Dinledik ve gördük ki, Konya Merkezli MEDAŞ, sorunsuz ve kesintisiz bir hizmet için yoğun gayret sarf ediyor. Yatırımların yüzde 60’ını Konya’ya yapıyor. Bu oran altı illi bir genel Müdürlük için adaletsiz bir oranmış gibi görünse de, bölgenin hem coğrafik alan ve hem de nüfus yapısı bunun böyle olmasını gerektiriyor. Konya gelişiyor büyüyor. Büyüdükçe daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Büyümenin olduğu yerlerde bazı sorunların olması gayet normal. Önemli olan bu sorunları en aza indirmek. En aza indirmek için de Uçmazbaş ve ekibi elinden geleni yapmaya çalışıyor.


 

YORUMLAR

  • Konyalı

    Konyalı

    MEDAŞ yıllar önce tamamen şehrin dışında idi, artık MEDAŞ şehrin içinde kaldı. Bu değerli ve son derece geniş arazi daha iyi değerlendirilmesi için ve Konya'nın gelişmesi için artık şehir dışına taşınma vakti geldi diye düşünüyorum. MEDAŞ, burayı satıp şehrin dışında çok daha geniş arazi alabilir. Hem MEDAŞ kazanır hem Konya.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

04:29

Güneş

05:58

Öğle

12:54

İkindi

16:37

Akşam

19:39

Yatsı

21:02

KONYA için hava durumu
az bulutlu
21 °C
az bulutlu
Nem:%29
Ruzgar:18 km/s
Basinc: 887 hPa
Öne Çıkan Haberler!X