Evimizdeki gizli tehlike - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
Evimizdeki gizli tehlike
Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 21.02.2018 11:15

Bu haftaki konumuz çoğu zaman farkedilmeyen veya önemsenmeyen bir sağlık problemi...

Kıl kurdu ve diğer paraziter hastalıklar çocuklarımızın büyüme ve gelişmesini etkileyen, sosyal ve günlük yaşantısında kaliteyi düşüren bir durum olarak karşımızı çıkıyor. Peki hangi belirtiler ve bulgular bizi bu konuda uyarmalı?

Çocuğunuzun geceleri yastığına ağzından salya akıyorsa, ağız kokusu ve diş gıcırdatma, gece huzursuz olma, poposunda sürekli bir kaşıntı hissi, sabah kalktığında sürekli karın ağrısı ve mide bulantısı, kız çocuklarında idrar yaparken zorlanma ve vajinal kaşıntı, iştahsızlık veya aşırı iştah ve buna rağmen kilo alamama şikayeti, yüzünde solukluk ve açık renkli sonradan ortaya çıkan lekelenmeler, vucudunda döküntü ve allerjik lezyonları varsa aklımıza paraziter hastalıklar gelmelidir.

Tanı koymak aslında çok zor değil ancak çoğu tanı rastlantısal konuluyor. Selobant ve birçok labaratuvar testi ile tanı konulabiliyor, fakat en kıymetlisi annenin gördüğünü söylemesidir ve bu tedavi verilmesi için yeterlidir. Polikliniğimizde ailelere önerim ise çocuğunun yastığını, yatağını, çarşafını kontrol etmeleri birkaç gün boyunca gece yatmadan önce poposunu güzelce temizleyip sabah kalkar kalkmaz kontrol etmeleri oluyor.

Peki paraziti gördük ne yapacağız? Antiparaziter bir çok ilacımız mevcut ve parazit türüne göre tedavimizi planlıyoruz. Kolay ve etkin olması bizim için avantaj ancak bizi zorlayan parazitin ev içinde temas yoluyla çok hızlı yayılması ve poposunu kaşıyan çocuğun ağız yoluyla bunu kendine tekrar tekrar bulaştırmasıdır.

"Hocam benim şikayetim yokki, niye ilaç kullanayım tek çocucuğuma tedavi verseniz yetmiyor mu?" sorusuyla da sık sık karşılaşıyoruz. Unutmayalım parazit hastalıklarının çoğu zaten semptom vermiyor ve tedaviyi etkin ve tam olarak yapmamız için aile içinde yaşayan herkesin tedavi olması gerekiyor. Aksi halde geçmiş gibi gözüken hastalık sinsi bir şekilde aylar sonra tekrar yüzünü gösterebiliyor..

Sonuç olarak kurt hastalığı çok bulaşıcı olmakla beraber tedavisi çok basittir. Tedavi edilmezse çocuklarımıza zarar verebilir.


 

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:33

Güneş

06:53

Öğle

12:42

İkindi

15:47

Akşam

18:18

Yatsı

19:33

Öne Çıkan Haberler!X