Konhaber Reklam

"Konya Teknik Üniversitesi’ne kavuşacak"

konhaber.com
05.02.2018 13:28
AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Mehmet Babaoğlu, "Konya Milletvekilleri olarak Konya’ya Konya Teknik Üniversitesi kurulması için bir yıldır çalışmalar yürüttük. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza Konyamızın ihtiyacını arz ettik. Kendileri buna çok olumlu bakarak, YÖK Başkanlığı’na çalışmalar yapması için talimat verdiler. İnşallah Konyamız Konya Teknik Üniversitesi’ne kavuşacak. " dedi.
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız... AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Mehmet Babaoğlu AK Parti Konya İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında ülke ve Konya gündemini değerlendirdi.

Babaoğlu’na basın toplantısında AK Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yüzbaşıgil ve Veysel Yaman eşlik etti.

Basın toplantısında sözlerine Afrin Operasyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak başlayan Mehmet Babaoğlu, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye’de “Zeytin Dalı Harekâtını” 20 Ocak tarihinde terör unsurlarına karşı başlattı. Dün biri Emirgazi doğumlu şehidimiz olmak üzere 8 şehit verdik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bugün itibariyle 900’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirilmiştir. Millet olarak bu operasyonun ve kahraman silahlı kuvvetlerimizin arkasındayız. Türkiye olarak uzun yıllardır uluslararası terörizmle mücadele ediyoruz. Bu mücadeledeki kararlılığımız en son DAEŞ’e karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon’da güçlü bir ortak olarak yer almamızda görülmüştür. Suriye’de yıllardır devam eden silahlı çatışmalar yalnızca Suriye halkını perişan etmemiş, aynı zamanda DAEŞ, PKK/KCK ve bunların Suriye uzantıları olan PYD/YPG gibi terörist örgütler için verimli bir zemin oluşturmuştur. Milyonlarca Suriyeli kardeşimiz Esed zulmü ve bu terör örgütleri nedeniyle ülkesini terk etmiştir. Şimdi bu operasyon onların ilkelerine dönmeleri için bir umut olmuştur. Nitekim çok sayıda mülteci bu mücadeleye katılmaya başlamıştır. Türkiye olarak kararlıyız yaşadığımız coğrafyada terörün kökünü İnşallah kazıyacağız.  Terörün kökünü kazırken milli ve yerli teknolojimizi kullanarak ürettiğimiz silah ve mühimmatları kullandığımızı da ifade etmek istiyorum. Geçtiğimiz hafta TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı olarak yurtdışındaki muhataplarımıza bir mektup yazarak özellikle uluslararası kamuoyunda ülkemiz aleyhine yapılan propaganda çalışmalarına karşı ülkemizin tek gayesinin terör unsurlarıyla mücadele ve Suriye’ye yeniden barış ve huzurun gelmesi olduğunu ve geçimi büyük ölçüde tarımdan olan Suriye’ye birlikte yardım etmemiz gerektiğini ifa ettim.” dedi.

“ÇİFTÇİ BULUŞMALARI İLE ÇİFTÇİMİZİ DİNLİYORUZ”

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanlığı görevine seçilir seçilmez çiftçi buluşmaları programlarını başlattıklarını söyleyen Babaoğlu,  “Çiftçi Buluşmaları programlarımız kapsamında bugüne kadar önce Konyamızdan başlayarak; Çumra, Karapınar, Cihanbeyli, Altınekin, Kulu, Karatay İlçelerimizde çiftçilerimizi dinledik. Yine geçen hafta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızda Çay sektörünün temsilcileriyle, sonra da Ankara’nın Güdül ve Ayaş İlçelerinin çiftçileriyle buluştuk. İnşallah bugün öğleden sonra da Meram İlçemizin çiftçileriyle bir araya geleceğiz.  Çiftçi Buluşmaları Programımız ile bizim amacımız; konuşmak değil, doğrudan çiftçimizi dinliyoruz. Program yaklaşık 4 saat sürüyor. Salonda bulunan son konuşmak isteyen kişiye kadar herkesi dinliyoruz. Ülkemizin üreten ve doyuran çiftçilerinin ne tür talepleri, bizden neler istediğini doğrudan birinci ağızdan kendilerinden dinliyoruz.  Çiftçi Buluşmalarını Türkiye’mizin farklı bölgelerinde yapacağız ve bir rapor haline getireceğiz.” şeklinde konuştu. 

“KOP BÖLGESİNDE 12 ÜNİVERSİTE BİRLİKTE HAREKET EDİYOR”

Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Babaoğlu,  “Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Kalkınma Bakanımız Sn. Lütfi Elvan ve YÖK Başkanımız Sn. Yekta Saraç ile birlikte Kurucu Başkanlığını yaptığım KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımız döneminde yine kurduğumuz KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) tarafından düzenlenen “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”na katıldık. ÜNİKOP’u kurarken amacımız bölge üniversitelerinin bölgelerini kalkındırmak için bir araya gelmelerini sağlamaktı. Bugün geldiğimiz noktada KOP Bölgesinin 8 ilinin 12 Üniversitesi artık birlikte hareket ediyor. Bu birliktelik artarak devam edecek.” ifadelerini kullandı. 
 
“TEKNİK ÜNİVERSİTE KONYA’YA BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK”

Kurulması planlanan Teknik Üniversite’nin Konya’ya çok büyük fayda sağlayacağını dile getiren Babaoğlu, “Konya Milletvekilleri olarak Konya’ya Konya Teknik Üniversitesi kurulması için bir yıldır çalışmalar yürüttük. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza Konyamızın ihtiyacını arz ettik. Kendileri buna çok olumlu bakarak, YÖK Başkanlığı’na çalışmalar yapması için talimat verdiler. YÖK Başkanımız son Konya ziyaretinde bunu ifade etti. İnşallah Konyamız Konya Teknik Üniversitesi’ne kavuşacak.  Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve. Başbakanımıza teşekkür ediyoruz. Teknik üniversite kurulması Konyamıza çok önemli katkılar sunacaktır.” dedi.

“HUĞLU VE ÜZÜMLÜ BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP”

Dünya av tüfeği üretiminde önemli bir yeri olan Beyşehir Huğlu ve Üzümlü’nün yapılan çalışmalarla kısa süre içinde Konya ihracatına çok büyük katkı sağlayacağına inandığını söyleyen Babaoğlu,  “Geçen hafta Kalkınma Bakanımız Sn. Lütfi Elvan, Sn. Valimiz ve AK Parti İl Başkanımızla birlikte, siyasete girdiğimiz ilk günden itibaren hikâyelerine tanıklık ettiğimiz, daha iyi işler yapabileceklerini gördüğümüz ve Konya Milletvekilleri olarak hep destek verdiğimiz dünya av tüfeği üretiminin %20’sine sahip, Beyşehir Üzümlü ve Huğlu’yu ziyaret ettik.  Kalkınma Bakanımız Huğlu Meslek Yüksel Okuluna Ar-Ge Merkezi kurulmasının müjdesini verdiler. Görmekten ve ziyaret etmekten büyük gurur duyduğu Beyşehirli hemşehrilerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğini ifade ettiler. Geçtiğimiz günlerde Huğlu Kooperatifimizin ve Akdaş firmamızın, 14 Milyar dolarlık dünya pazarına sahip yivli silahı üretim belgesini Milli Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli imzaladı. Üretime başladılar. İnanıyorum ki Huğlu ve Üzümlü kısa süre içerisinde dünya pazarının %10’luk kısmını ele geçirecek ve Konyamızın ihracatına en az 1 milyar dolarlık bir katkı sağlayacaktır.  Tüm Konyamızın gururu olan milli piyade silahımız mpt76’nın ana gövdesini de üreten Beyşehir Huğlu ve Üzümlülü hemşehrilerimize küçük sanayi siteleri ve organize silah ihtisas bölgesi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu amaçla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla görüşmeler yaptık. Kendileri her türlü desteği vereceğini ifade ettiler.” diye konuştu. 

YORUMLAR
 • ali - 05.02.2018
  şu anki durumuyla üniversiteler anca işsizler ordusu yetiştiriyor marifet her yere okul açmak değil nitelikli öğrenci yetiştirmek yetişene yurt içinde iş yoksa işgücü ihraç etmek gerekiyor
 • Ahmet Küçükgök - 05.02.2018
  İnşallah en kısa zamanda sanayi içerisinde kurulumu tamamlanır ve Konyamıza 5. üniversite kurulmuş olur. Konyamızın daha da gelişmesi için daha çok yatırıma ihtiyacımız var
 • meramlı - 05.02.2018
  Sicze çok üniversite gelişmişlik göstergesimi asıl gelişmişlik üniversiteyi bitirince iş sahibi olunabiliyorsa budur
 • Vatandaş Rıza - 05.02.2018
  Teknik üniversitede kaliteli elaman yetişmesi Konya sanayi için büyük potansiyel,buradan çıkacak kaliteli elaman nerde olsa iş bulur.Lüzumsuz bir çok branşlardan mezun olmaktansa teknik elaman yetiştirip sanayide hedefleri yakalamak çok önemli,inşallah bir an önce kurulur.
 • PhD - 05.02.2018
  Geç kalınmış hamledir.Arınç\'ın son dakika golü olmasa Bursa Teknik yerine Konya Teknik (şu an Erbakan Üniversitesi) kurulacaktı. Hayırlısı olsun, yapılması gereken N.Erbakan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin yeni kurulacak Teknik Üniversiteye aktarılması ve N.Erbakan Üniversitesi\'nin de İlahiyat, Beşeri Bilimler, Eğitim Bilimleri gibi alanlarda yoğunlaşmasını sağlamaktır.
 • Safa - 05.02.2018
  Türkiyede işsizlik yok iş beğenmemezlik var. Dünyanın hiç bir yerinde üniversite bitirene anında iş verme diye bir şey yok. Herkes masa başı iş istiyor. Durum budur. Evet işsizleriz cahil olmaktansa tahsilli olmaları daha iyidir. Çobanımız bile eğitimli olmalıdır.
 • Recep T. - 05.02.2018
  N.Erbakan Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi yeni kurulacak Teknik Üniversitesine devredilmeli.
YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem