Seslendirme - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » YAŞAM
Seslendirme
Seslendirme
 Seslendirme
Eklenme :25 Aralık 2016 18:26 / Güncellenme : 25 Aralık 2016 18:28

Seslendirme

Var olan bütün duyularımız içinde duymak ya da bir başka deyişle işitmek, iletişimin ve iletişimin dolaylı yolu olan birçok farklı sanat dalının oldukça merkezinde yer alan bir eylemdir. Müzik, sinema, tiyatro vb. birçok farklı alanın içerisinde ‘’ses’’ çok temel bir unsurdur ve karşılıklı iletişimin en temel aracıdır. Özellikle sanat dalları içerisinde ses üzerine çalışmalar yoğunluk kazanmış, görüntünün ses ile uyumu konusunda, gelişen teknolojilerin de yardımı ile müdahale alanları daha da genişlemiş ve bu bakımdan seslendirme işleri daha popüler hale gelmiştir.

Doğru Görüntü, Doğru Ses

Gelişen teknolojiler ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber sinema ve televizyon alanının ürünleri çok daha geniş kitlelere ulaşabilmeye başlamış ve bu alalardaki rekabet artmıştır. Rekabet unsurlarının artması bu alanlarda ortaya konan işlerin çok daha kaliteli olmasını gerektirdiği için, yapımcılar ve yönetmenler, işlerinin teknik kalitelerine de eskiye oranla çok daha fazla önem vermeye başladılar. Sinema ve televizyon işlerinde, ses ve görüntü kalitelerinin öneminin artmasının doğal bir sonucu olarak seslendirme çalışmaları da önemli bir noktaya ulaşmıştır.

Ses ve görüntünün mükemmele en yakın uygulamasını arayan sinema ve televizyon dünyası yapıtlarında anlatılmak istenen hikaye ancak doğru görüntüler üzerine eklenmiş doğru sesler aracılığıyla izleyicilere ulaştırılabilir. Bu bağlamda, sözü geçen ürün yaratıcıları teknolojik ve sanatsal imkanları bütün sınırlarına kadar kullanma ve en uygun kombinasyonu yakalamanın peşindedir.

Seslendirme Günümüzde Olmazsa Olmaz Bir İhtiyaç

Günümüzde montaj ve efekt işlemlerinin bizlere sunduğu imkanlar neredeyse sınırsızdır. Hemen her görüntü, istenilen seslerle montajlanabilmekte ve efektler aracılığıyla da arzu edilen biçimine kavuşturulabilmektedir. Bu bakımdan hiçbir yönetmen doğal seslere muhtaç olarak çalışmak zorunda kalmadan, istediği sesleri, kendi istediği biçimde yaratabilmektedir. Tabi burada yetenekli seslendirme sanatçılarının önemi daha da ortaya çıkıyor. Hemen her sinema ve televizyon işinde seslendirme kullanılmakta ve bu alanda faaliyet göstermek isteyen insanlar açısından fırsatlar her geçen gün daha da artmaktadır.

Sonuç olarak seslendirme, günümüzde özellikle sinema ve televizyon alanındaki yapıtlar için olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Teknolojik gelişmelerle beraber bu alanda gelişmeler son sürat devam etmekte ve seslendirme yapabilecek, yetenekli insanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:57

İkindi

16:49

Akşam

20:22

Yatsı

22:02

Öne Çıkan Haberler!X