SADAM Ortadoğu konferansı gerçekleşti - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT
SADAM Ortadoğu konferansı gerçekleşti
Selçuklu Akademik Düşünce ve Araştırma Merkezi (SADAM) ve Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen SADAM Ortadoğu konferansı kapsamında “Ortadoğu’da radikalleşme ve Arap baharı sonrası bölgesel dönüşüm” konuları hakkında panel düzenlendi.
SADAM Ortadoğu konferansı gerçekleşti
Eklenme :15 Mayıs 2017 15:40
Panelin açılış konuşmasında SADAM’ın güncel proje ve faaliyetlerinden söz eden SADAM yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu; başta projeyi destekleyen kuruluş olan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a ve panele katkı sağlayan akademisyenlere teşekkür etti.

Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu’nun ardından programı planlayan SADAM yönetim kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Cüneyt Özşahin, “2000’li yılların başlarında aslında Ortadoğu’nun çok tercih edilebilir bir bölge olmadığını ancak kendisinin neden Ortadoğu konularında çalıştığını, akademinin merkezinde yer alan unsurlara göre Ortadoğu’nun kaotik bir coğrafya olduğunu ve az gelişmişliğin semptomlarını sergilediğini.” belirtti.

2000'li yıllarda siyasi iklimin değişmesiyle birlikte Anadolu’daki muhafazakâr akademisyenlerin daha etkin hale gelmesiyle Ortadoğu’nun önemli bir hale geldiğini belirten Özşahin, “Kimliksel bir bağlamda biz Ortadoğu’ya yaklaştık, tabi bizim kafamızdaki romantik Ortadoğu imajı 2010 yılı Arap baharıyla güçlendi, lakin 2011 yılında tersine bir domino etkisiyle Arap baharının Arap kışına dönüşmesiyle beraber Ortadoğu’yu nasıl okuyacağız sorusu tekrar gündeme geldiğini” ifade etti.

Özşahin, program kapsamında genellikle genç akademisyenleri ve akademide yolun başında olanları bir araya getirmeye çalıştıklarını belirtirken Ortadoğu konferansının düzenlenmesinde emeği geçen kişilere, tüm katılımcılara ve dinleyicilere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından SADAM Ortadoğu Paneli, “Arap Baharı Sürecinde Türkiye ve Avrupa Birliği İlişkisi, Suriye Krizi Karşısında Türkiye’nin Politikası: Bir Dönemlendirme, Arap Baharı sonrası Türk Dış Politikasının Serencamı: Üç Farklı Perspektif, İslamcı Elitlerin Ayaklanmalar Sonrası Süreçte İzledikleri Siyaset: Tunus ve Mısır Üzerine Karşılaştırmalı Bir Analiz, Mısır'da Ayaklanmalar Sonrası Asker Ekonomi İlişkisi ve Darbenin Ekonomi Politiği, Ortadoğu’da Selefilik, Türkiye’de Radikalleşme ve Radikalleşmeyle Mücadele,  İran Bölgesel Dönüşüm ve Radikalleşme, Radikalleşmenin Engellenmesi Konusunda Müslüman Ülkelerde Uygulanan De-radicalisation Programları” başlıklarındaki konular SADAM uzmanları, danışmanları ve farklı üniversiteden katılan akademisyenler tarafından irdelendi.

Program sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edildi.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:48

Güneş

05:29

Öğle

12:53

İkindi

16:43

Akşam

20:05

Yatsı

21:38

KONYA için hava durumu
Nem:
Ruzgar:
Basinc:
Öne Çıkan Haberler!X