NEÜ'ye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » SAĞLIK
NEÜ'ye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi
NEÜ Meram Tıp Fakültesi'nde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi.
NEÜ'ye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi
Eklenme :15 Mayıs 2017 12:38
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi (MTF) Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezinin açılışı, Sağlık Bakanlığı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, MTF Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlknur Uysal, MTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Tekin, doktorlar ve sağlık personelinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulama merkezlerinin üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde açılabildiğini söyleyen Kalaycı “Şu an Türkiye’de 21 tane uygulama merkezimiz var. Uygulama merkezinin ek bir görevi eğitim ve ARGE çalışmaları yapmak. Eğitim merkezi olarak 11 merkez var. NEÜ 12. olarak başvurdu. Sağlık Bakanlığı Bilim Komisyonu tarafından başvuru değerlendirildikten sonra bu merkez Geleneksel, Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Eğitim Merkezi olacak.” dedi.

Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ruhuşen Kutlu ise iki yıl önce merkezin açıldığını, doktorların alanla ilgili gerekli eğitimleri aldığını ve üç ay önce de hasta kabulüne başladıklarını söyledi. Başlangıçta 7-8 hastaya baktıklarını ancak talebin her geçen gün arttığını söyleyen Kutlu, merkezlerini genişlettiklerini, yeni odaların açıldığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Hayriye Alp ise merkezlerine ağırlıklı olarak obezite hastalarının geldiğini söyledi. Migren hastalarının da akupunkturla ilaç sayılarının azaldığını ifade eden Alp, hacamat uygulamasıyla birlikte bu hastaların da ağrısız periyotlarının uzadığını vurguladı. Alp ayrıca sigara bırakma ve cilt hastalıkları gibi pek çok alanda da akupunkturun uygulandığını dile getirdi. 

Yrd. Doç. Dr. Metin Şener de 15 Şubat tarihi itibariyle 3 aydır bu uygulamaları yaptıklarını şu anda devam eden akupunktur ve hacamat uygulamalarına ilave olarak ozonterapi ve proloterapi de yapacaklarını belirtti. 


 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:22

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X