NEÜ Vuslat etkinliklerini liselere taşıdı - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT
NEÜ Vuslat etkinliklerini liselere taşıdı
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında önemli etkinliklere imza atmaya devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Konya’daki liselerde Hz. Mevlana’yı farklı yönleriyle anlatan konferanslar düzenleniyor. Ayrıca 3 dilde 'Mesnevi’den Damlalar' sergileri de öğrencilerle buluşturuluyor.
NEÜ Vuslat etkinliklerini liselere taşıdı
Eklenme :16 Aralık 2016 11:46 / Güncellenme : 16 Aralık 2016 11:55
NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Atik, Konya Lisesinde “Mesnevi Bize Ne Söyler” konulu konferans verdi. Kulaktan dolma bilgilerle Hz. Mevlana’yı tanımanın ciddi sorunları beraberinde getireceğini ifade eden Atik, Mevlana isminin ticarethanelere ya da gıda ürünlerine verilmesini eleştirdi. Atik, Batı dünyasının insanın sadece maddi ihtiyaçlarını karşılayan bir doktrinle ortaya çıktığı için orada yaşayanların maddi imkânları olsa bile mutlu olamadığını, hayatını anlamlandıramadığını aktardı. “Mevlana bizden hayatı anlamlandırmamızı, niçin yaşadığımızın farkında olmamızı istiyor” diyen Atik, Mevlana’nın Anadolu coğrafyasına adeta bir maya çalar gibi hoşgörünün, sevginin ve muhabbetin mayasını çaldığını söyledi.

Altıntaş, Hz. Mevlana’da "birlikte yaşama kültürü"nü anlattı

NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesinde “Hz. Mevlana’da Birlikte Yaşama Kültürü” konulu konferans verdi. Konya’nın tarih boyunca bir barış adası kimliğini muhafaza ettiğini anlatan Altıntaş, dışarıdan gelen insanların Konya’yı bir başka gördüğünü ifade etti. Müslümanların kendi arasında kardeşliği hâkim kılmak zorunda olduğunu vurgulayan Altıntaş, Hz. Mevlana’nın rubailerinde iyilik ve cömertliği öğütlediğini ayrıca hoşgörüye büyük önem verdiğini aktararak birlikte yaşama kültürü için de bu değerlerin gerekliliğine dikkat çekti.

Karapınar, “Hz. Mevlana’da Birlik ve Beraberlik” konulu konferans verdi

NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Karapınar da Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesinde “Hz. Mevlana’da Birlik ve Beraberlik” konulu konferans verdi. Hz. Mevlânâ’nın eserlerinde “birlik ve beraberlik” konusu üzerinde önemle durduğunu vurgulayan Karapınar “Onun eserlerinde ve düşüncesinde ‘birlik' yani 'cemaat’ kavramı birbiriyle ilişkili üç anlamda kullanılmıştır: 1. İnsanoğlu arasında birlik ve beraberlik. 2. Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik/vahdet. 3. Varlığın birliği.” dedi.

İnsanlığın birlik ve beraberliğine çağrı yapan Hz. Mevlânâ’nın ayrıştırıcı değil birleştirici bir dil kullanmaya özen gösterdiği anlatan Karapınar sözlerini şöyle sürdürdü:

“O, birbirinin kadri kıymetini bilmeyenlere ‘Gel de birbirimizin kadri kıymetini bilelim; çünkü ansızın ayrılacağız birbirimizden…’ diyerek insanlar arasındaki kardeşlik ve dayanışmaya dikkat çekmektedir.”

Baykan, “Mevlana ve Biz” Konulu Konferans Verdi

NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Baykan ise Meram Fen Lisesinde “Mevlana ve Biz” konulu konferans verdi. Mevlana’nın ölüme, geçici olan dünya hayatından kurtulup ebedi hayata geçme olarak baktığı için Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) dediğini söyleyen Baykan, ebedi hayata inananların başkasına gözünü kırpmadan kötülük yapamayacağını vurguladı. Baykan “Batı medeniyetiyle bizim aramızdaki en temel fark budur. Biz sizin bilim sahibi olmanızı çok istiyoruz. Hem bilim sahibi olun hem de bu kötülerin ellerinden insanlığın zararına kullandığı teknolojiyi alın ve bilimi; iyiliğin, güzelliğin hakim olması için kullanın” dedi.

 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

04:32

Güneş

06:00

Öğle

12:55

İkindi

16:37

Akşam

19:38

Yatsı

21:00

KONYA için hava durumu
az bulutlu
3 °C
az bulutlu
Nem:%74
Ruzgar:12 km/s
Basinc: 883 hPa
Öne Çıkan Haberler!X