Murat Çiçek'ten 10 Ocak mesajı - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » SİYASET
Murat Çiçek'ten 10 Ocak mesajı
Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl Başkanı Av.Murat Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Murat Çiçek'ten 10 Ocak mesajı
Eklenme :10 Ocak 2017 09:48
Murat Çiçek mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bir ülkede gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri ; herkesin düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilme ve haber alma özgürlüğünün olmasıdır. Basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın kabul tarihi olan 10 Ocak’ın sektörde yaşanan sıkıntılar sebebiyle gerçekten '' bayram '' olarak kutlanamadığını görüyoruz.

10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başladığı gündür. Bu yasa, basın sektörüne emek verenlerin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, haftalık ve yıllık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamakta idi.

Ancak günümüzde gazeteciler çalışma ve yaşama koşulları ile mesleklerini özgürce yapma imkanları bakımından maalesef 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Özgür ve siyasi baskılardan uzak tarafsız basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan müesseselerin başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alabilmesi basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür.

Gazetecilik mesleğinin itibarını yükseltecek, gelişmiş ülkelerin basın çalışanlarına tanıdığı tüm hakları meslektaşlarımıza tanıyacak ve basın özgürlüğünün önündeki yasal engelleri ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılmasını umut etmekteyiz.

Milli hassasiyetlerimize duyarlı gazetecilerimiz; yerel ve genel olarak gündemi oluşturan tüm haberleri olduğu gibi aktarma ve halkın sesi olması nedeniyle toplumun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Toplumda her kesimin aynası olması gereken basınımız ve sektörün temel taşı olan gazetecilerimiz , hep  özgür kalmalı ve  tarafsızlığını hiç bir değer uğruna kaybetmemelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle en zor şartlarda bile ,sorumluluk bilinci ile halkın haber alma özgürlüğü adına görevlerini yetire getirip kamuoyunu aydınlatmaya çalışan tüm gazetecilerimizin '' 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı '' nı kutluyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum"
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:20

Öğle

12:57

İkindi

16:49

Akşam

20:21

Yatsı

22:02

Öne Çıkan Haberler!X