"Konya büyümeye güçlü katkı veriyor " - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EKONOMİ

"Konya büyümeye güçlü katkı veriyor "

Konya Sanayi Odası (KSO) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.4 büyümesinin son derece memnuniyet verici olduğunu, ancak bu büyümelerin daha kalıcı hale gelebilmesi için imalat sanayinin rekabet gücünü artıran yeni reformlar yapılması gerektiğini söyledi.
Eklenme :11 Haziran 2018 13:37 / Güncellenme : 11 Haziran 2018 13:40
Kütükcü, Türkiye’nin tüm olumsuz şartlara rağmen büyümeye devam ettiğinin altını çizerek, “2017 yılını yüzde 7.4 gibi yüksek bir büyüme ile kapatmıştık. Bu yılın Ocak ayından bu yana sanayi üretim endeksleri, kapasite kullanım oranları ve ihracattaki artış, 2018 yılının ilk çeyreğinde de yine yüzde 7.4 gibi güçlü bir büyüme yakalamamızı sağladı. Bu büyüme rakamı ile büyümede OECD ülkeleri arasında birinci, G20 ülkeleri arasında ikinci sıradayız. Ayrıca bu yılın ilk çeyreğinde sanayinin yüzde 8.8 büyümesi Türkiye’nin artık bir üretim ekonomisi haline geldiğini ortaya koyuyor” şeklinde konuştu. 

Türkiye yatırım yapan bir ülke

Büyümeye katkı veren tüm kesimlere teşekkür eden Başkan Memiş Kütükcü, Türkiye’nin ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 7.4 büyüyerek özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarına önemli bir mesaj verdiğinin altını çizdi. Kütükcü, “Bir kez daha gördük ki, Türkiye yatırım yapan ve yatırım yapılabilir bir ülke. Türkiye’ye yatırım yapan hiç kimse kaybetmez” dedi. 

Konya büyümeye güçlü katkı veriyor 

Başkan Kütükcü, Konya’nın da ülkenin büyümesine pozitif katkı veren şehirlerin başında yer aldığına dikkat çekti.

Kütükcü, Konya’nın yılın ilk çeyreğinde Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artış performansı gösterdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Konya her zaman olduğu gibi, bu yılın ilk çeyreğinde de ülkemizin büyümesine pozitif katkı verdi. Yılın ilk çeyreğini oluşturan Ocak-Şubat-Mart aylarında ihracatını ortalama yüzde 17 artırarak, yüzde 13.9 olan Türkiye ortalamasının üzerinde performans gösterdi. Yılın ilk beş aylık ihracatına bakacak olursak, Konya yüzde 15’in üzerindeki ihracat artışıyla pozitif katkı vermeye devam ediyor.” 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • mutlu

    mutlu

    kim büyüyor nasıl büyüyor yeminle anlamadım.ben ay sonunu getiremiyorum.
  • M.Burak

    M.Burak

    İhracatta tüm şehirler arasında 13. sıradayız. İSo 500 de 5 firmamız bulunuyor(yüzde bir) bununda 2 tanesi Konya firması değil malesef. Başkanın söyledikleri Konya için biraz abartı olmuş sanırım.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:24

Güneş

06:45

Öğle

13:02

İkindi

16:28

Akşam

19:10

Yatsı

20:26

Öne Çıkan Haberler!X