"Kıdem tazminatındaki gidişattan memnunuz" - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EKONOMİ
"Kıdem tazminatındaki gidişattan memnunuz"
Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, kıdem tazminatı konusunda Avusturya Modeli'nin uygulanmasını 2009 yılında ilk kez kendilerinin önerdiğini belirterek, "Son zamanlardaki tartışmaların bu model üzerinden yürütülmesini memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.
Eklenme :18 Mayıs 2017 11:18
Özdebir, işçi ve işveren açısından büyük önem taşıyan kıdem tazminatı konusunda yaşanan gelişmelere ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Yeni kıdem tazminatı uygulamasında Avusturya Modeli'nin esas alınması gerektiğini 2009'da ilk kez kendilerinin gündeme getirdiğini hatırlatan Özdebir, "Son zamanlardaki tartışmaların bu model üzerinden yürütülmesini memnuniyetle karşılıyoruz." diye konuştu.

Özdebir, söz konusu modelin, kıdem tazminatı konusundaki adil uygulamalardan biri olduğuna işaret ederek, "İmalat sanayinde eleman bulma konusunda sıkıntı var. Birçok çalışan daha iyi ücretler teklif edildiği için iş yerlerini değiştiriyorlar. Bu da iş yerlerinde çalışan sirkülasyonunun artmasına neden oluyor. Kıdem tazminatı, çalışanların iş yerlerine sadakati açısından önemli bir konu. Mevcut durumda işçilerin yüzde 90'ı kıdem tazminatını alamıyorlar." ifadelerini kullandı. Özdebir, yeni işe alımlarda kıdem tazminatının 30 gün yerine 10 gün üzerinden hesaplanması önerisinde bulundu.

Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99,8'nin KOBİ niteliğinde olduğu düşünüldüğünde kıdem tazminatının işletmeler açısından öneminin daha iyi anlaşılacağını anlatan Özdebir, "Yeni düzenleme gerek iş veren gerekse çalışan açısından yararlı olacaktır." dedi.

- Avusturya Modeli

Avusturya'nın, uyguladığı söz konusu model, kıdem tazminatının belirlenen özel finans şirketlerince oluşturulan fonlara işverenler tarafından aktarılması ve bu fonlarda değerlendirilmesi temeline dayanıyor.

Buna göre, söz konusu model, işverenlerce, işçinin sözleşmesinin ikinci ayından itibaren, her ay işçi ücretlerinin belirlenen tutardaki kısmının, kıdem tazminatı primi olarak oluşturulan fona transferini öngörüyor. İşçilerin oluşturulan fonlarda biriken kıdem tazminatlarına erişimleri ise 3 yıl boyunca hesabına prim ödenmesi ve bunun yanında en son çalıştığı iş yerinden kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde ayrılması ile mümkün oluyor.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • mustafa

  mustafa

  çok güzel dönün dolaşın garibanın alacağı üç kuruşa göz dikin ne diyeceğimi bilmiyorum neymiş 10 günlük tazminat hiç uğraşmayalım kaldıralım daha iyi olur
 • abc

  abc

  bencede kaldırılması gerekir hatta işten çıkanın kıdem tazminatı tutarı kadar hapis cezası alması daha dogru ve mantıklı...olur..
 • Kadir

  Kadir

  Staj mağdurları unutulmasın.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:22

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X