Kefken Adalarında Yayın Yapan DX Radyo İstasyonları ile Amatör Radyoculuk - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » TEKNOLOJİ
Kefken Adalarında Yayın Yapan DX Radyo İstasyonları ile Amatör Radyoculuk
 Kefken Adalarında Yayın Yapan DX Radyo İstasyonları ile Amatör Radyoculuk
Eklenme :14 Mayıs 2017 11:27 / Güncellenme : 14 Mayıs 2017 12:16
Kefken Adalarında Yapan DX Radyo İstasyonları ile Amatör Radyoculuk
Onlarca yıl önce kullanılan DX radyo istasyonları ilk başlarda bir hobi olarak görülüyordu. Ancak zaman içerisinde DX radyolar farklı amaçlara da hizmet etmeye başladılar. Birinci Dünya Savaşı öncesinde popüler bir etkinlik halini almaya başlayan amateur radio aslında pek çok yeni gelişmeye ve tarihin önemli olaylarına da tanıklık etmiş olan bir radyo yayını şeklidir.
Amatör telsiz radyolar 20’li ve 30’lu yıllarda farklı araç ve modifikasyonlar eşliğinde tanıtılıyordu. Operatörlerin mevcut DX radyo istasyonlarında yeni araçların daha da kişiselleşmesini sağlayan yenilikler de ortaya çıkmaya devam ediyordu.

DX radyoların en son canlanışı ise İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra meydana geldi. Sınırlamalar bu dönemde iptal edildi. Amatör telsiz radyocular kısıtlamalara takılmadan yeteneklerini geliştirme fırsatı elde ettiler. Savaşın sona ermesinden sonra ise operatörleri tamamen özgür bırakıldı ve operatörlerin kaygılanacak bir şeyi kalmamış oldu.
Hayatınızı daha heyecan verici bir hale getirmek ve yeni şeyler keşfetmek istiyorsanız sizler de amatör yayınları dinleyebilirsiniz.

Kefken Adalarında Yayın Yapan DX Radyolar
Kocaeli il sınırları içerisinde yer alan ve Cebeci sahilinin karşısındaki 10  dakikalık mesafede bulunan Karadeniz adası Kefken’de DX radyo yayınları yapılmaktadır.
İpsiz Recep Emice’nin Kurtuluş Savaşı sırasında karargah olarak kullandığı bu ada kurtuluş savaşına da büyük katkısı olan bir adadır. Adadaki balıkçılık kooperatifi 75 tekneye sahiptir ve bu adada balıkçılık son derece gelişmiştir.
Kefken Adaları IOTA bölgesinde DX radyo yayınlarını dinlemek istiyorsanız https://dxnews.com/tc0m/adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk DX Radyo İstasyonu Ne Zaman Kuruldu?
Yapılan araştırmalara göre ilk amatör radyo istasyonu 1898 yılında tanıtıldı. Woolwich Arsenal’de deneysel telsiz radyo donanımı olarak sunulan bu yayınlar Pilot donanım MeadeDennis tarafından kurulmuştur.
Modern radyolarda yer alan bütün ekipmanlara ve özelliklere sahip olan bu yayın bir takım gelişmelerden sonra Marconi’nin 1901 yılında ilk kez uluslararası temas kurmasına olanak vermesi ile büyük ses getirdi.

Amatör Telsiz Radyolar Eskiye Dönüş mü?
Her gün sayısız temasın kurulduğu ve milyonlarca sadık operatörün dünya çapında bir araya geldiği amatör yayıncılar sadece birbirlerini eğlendirmek ile yetinmiyorlar. Bu yayınlar aynı zamanda insanlar acil durumlar için veya olası felaketler için de kullanabileceği bir iletişim kanalı haline gelmiş durumda.
Eskiye dönüş gibi gözüken amatör radyolar aslında çağımızın tüm koşullarına ayak uydurarak gelişimini sürdürmeye devam eden yayınlar oluyor. Küresel bir hobiye de dönüşen bu nostaljik tutku dünyaya yeni bir yaşam tarzını da getiren bir tutku.
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:20

Öğle

12:57

İkindi

16:49

Akşam

20:21

Yatsı

22:02

Öne Çıkan Haberler!X