İzolasyon ve Yaptırmak İçin 10 Sebep - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » YAŞAM

İzolasyon ve Yaptırmak İçin 10 Sebep

 İzolasyon ve Yaptırmak İçin 10 Sebep
Eklenme :16 Mayıs 2018 23:00 / Güncellenme : 17 Mayıs 2018 01:51

Kişilerin yaşadıkları ortamda kaliteli ve konforlu olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için oda sıcaklığını korumak ve %50 bağıl nem seviyesini yakalamak gereklidir. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları oldukça düşük, yaz aylarında ise oldukça yüksek seyrettiğinden ısıyı oda sıcaklığında tutmak için ısı yalıtımı yani izolasyon işlemi denilen işlem gerçekleştirilmektedir. Farklı bir deyişle ise daha az enerji kullanımı ile ısınma ya da serinleme işlemlerini gerçekleştirmek, dolayısıyla bütçe tasarrufu yapmak, bina ömrünü uzatmak, çevre kirliliğini azaltmak gibi amaçlarla yapılan işlemlere ısı yalıtımı denmekledir. Afyon izolasyon işlemi de bu amaçlarla binalara ısı yalıtımı yapılarak enerji tasarrufu ve daha az çevre kirliliği sağlamayı hedeflemektedir.

Isı, yüksek sıcaklığın bulunduğu yerden düşük sıcaklığa doğru akmaktadır ve de direncin en az olduğu yolda ısı kaybı maksimum düzeyde olmaktadır. Isı yalıtımı işleminde ise yalıtım malzemeleri ile ısı için bir bariyer kurularak dışarıdaki havanın içeri, içerideki havanın ise dışarı çıkmasına engel olunmakta böylece iç ortamdaki ısı enerjisi muhafaza edilmektedir. Isı yalıtımı ile yaz aylarında daha soğuk bir ortam sıcaklığı, kış aylarında ise daha sıcak bir hava yakalamak mümkündür.

 Enerjinin daha az kullanılmasının ve ısınma sistemlerinden tasarrufu sağlayan bu işlemle ekonomik tasarruf ve enerji tasarrufu yapmak mümkündür ayrıca yakıt tüketimi de en aza indirgendiğinden hava kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Tüm bunların dışında binalara oldukça büyük zararlar veren binaların nem oranının düşmesine de neden olarak yapı ömrünün uzamasına da neden olur. Binaların ısı hava dolaşımı ve kaybının en yüksek olduğu bölgelerine uygulanan ısı yalıtımı işlemi uygulandığı andan itibaren ısı düzeyini korumaya ve enerji tasarrufu sağlamaya başlamaktadır.

İzolasyon Nerelere Uygulanır?

Isı yalıtımı işleminden maksimum verim alabilmek için binaların özellikle sıcak ve soğuğa maruz kalan bölgeleri, döşemeleri, çatıları ve pencerelerinde nitelikli malzeme kullanılmaktadır. Isı yalıtım işlemi binaların temelinden çatılarına dek ısı geçişini azaltmak amacı ile özel yalıtma malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Çatı yalıtımında ise çatı şekline göre değişmekte olan birçok yalıtım uygulama şekli bulunmaktadır. Çatılarda izolasyon işlemi levha ya da şilte şeklinde birçok farklı yalıtım malzemesi ile yapılmaktadır. Çatı ile döşeme arası boşluk bulunan yapılarda ise tavan döşemesi üstüne yalıtım malzemeleri serilerek gerçekleştirilmektedir.

Betonarme çatılardaysa genelde beton yüzey üzerine izolasyon işlemi gerçekleştirilmektedir. Teras çatı izolasyonunda ise ısı yalıtım işlemi su yalıtım katının üzerine ya da altına uygulanabilmektedir. Isı yalıtım levhasının su yalıtım üzerinde yer aldığı işleme ters teras çatı, su yalıtımının ısı yalıtımı levhası üzerinde yer aldığı işleme ise geleneksel teras çatı denmektedir. Çatılarda uygulanan ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı ve yangın yalıtımı işlemleri birlikte halledilmeli ve uzun süre kullanıcılar kaliteli ve konforlu bir yalıtım ortamı için tüm malzemeler birbirleri ile uyumlu bir şekilde seçilmelidir.

Duvar yalıtım işleminde ise afyon izolasyon genelde çeşitli malzemeler duvarlara monte edilmekte ve bina dışı, içi veya iki katman arası kullanılarak yalıtım buralara uygulanmaktadır. Dış duvarlardan gerçekleştirilen uygulamalarda cephenin tümü izolasyon malzemeleri ile sabitlendiğinden ısı köprüleri oluşmamaktadır ve de dış duvarın sıcak kalması ile yoğuşma meydana gelmemesi sağlanmaktadır. Dış duvarlarda yani cephelerde kullanılan ısı yalıtım levhaları bu işlemler için özel olarak üretilmiş olanlardan seçilmelidir.

Pencerelerde için iyi bir ısı yalıtımı, binanın ısı yalıtımında en önemli ve etkili noktalardan biridir. Kaliteli, sızdırmayan ve doğru uygulanan düşük ısı geçirgenliği sağlayan doğramalar ve yalıtımlı camlar aracılığı ile oldukça üst düzey bir ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Ayrıca bina kapıları da ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu noktalarına dikkat edilerek seçilmelidir.

Isı yalıtımında çok önemli noktalardan biri de ekipmanların ve de tesisatların izolasyonudur. Isınma ya da soğutma tesisatlarında izolasyon işlemleri tesisat borularının ya da kanallarının izolasyon malzemeleri ile kaplanmasıyla geçekleştirilmektedir. Soğutma ve ısıtma tesisatı yalıtımı ile tahmin edilenden çok daha fazla enerji tasarrufu sağlanmaktadır ve işletme maliyeti oldukça düşmektedir. Buhar tesisatları ve kaynar su tesisatları gibi tesisatlarda ise yüzey sıcaklıkları oldukça yüksek olduğundan kişilerin beklemeyen kazalara uğraması önlenmiş hale gelir. Ayrıca kazan dairelerinin aşırı ısınması sonucu diğer sistemlerde oluşacak hasarlar da önlenmiş olur.

Isı yalıtımı afyonda izolasyon işleminde yalıtımın yapılacağı çevresel koşullar da malzemeler kadar önemlidir. Bu nedenle yalıtımın yapılacağı çevreye uygun bir tasarım yapmak da oldukça önemlidir. Genel olarak ısı yalıtımı uygulanacak yerler;

 • Düz ve eğik çatılar
 • Teras çatılar
 • Bina dış duvarları
 • Çıkma altları
 • Toprak teması olan duvar ve temel döşemeleri
 • Garaj, depo, sığınak benzeri ısınması olmayan bölümlerle ilişkili duvarlar ve döşemeler
 • Bina katlarının ayıran döşemeler ve kolonlardır.

Isı Yalıtımı İşlemi Yaptırmak İçin 10 Sebep

 1. Isınma işlemleri ya da serinleme işlemleri için yapılacak harcamalarda yaklaşık olarak %50 oranında tasarruf sağlanır ve böylece kışın daha uygun fiyatlara daha iyi ısınma, yazın daha uygun fiyatlara daha iyi serinleme olanağı sağlanır
 2. Kişinin yaşam kalitesi ve konforu artar. Binanın sıcak dağılımı oldukça homojen olur.
 3. Isı yalıtımı ayrıca dışarıdan içeriye ulaşan gürültüyü de geçirmediğinden ve emdiğinden aynı zamanda ses yalıtımı da sağlanmış olur
 4. Yakıt tüketiminin azalmasına neden olacağı için çevre kirliliği ve küresel ısınma gibi çevresel problemlerin önlenmesine yardımcı olur.
 5. Sağladığı yüksek verimlilik ile ülke enerjisinde dışarıya bağlılığı azaltır.
 6. Evlerine nem nedeni ile oluşan siyah lekeler, mantarlar ve terlemeyi minimum düzeye indirir.
 7. Betonların içerisinde bulunan çelik paslanmasını önler ve binaların dayanıklılığını ve deprem güçlülüğünü artırır.
 8. Yaşam alanlarından ve aralarında istikrarlı ve homojen bir oda sıcaklığı ile daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam imkânı sunar.
 9. Tesisat boruları, havalandırma kanalları, vana gibi tesisat sistemlerine de uygulanarak alınan verimi artırır.
 10. Uygun fiyatlara yapılabilecek ısı yalıtımı ile uzun süre sağlanacak enerji, para tasarrufu ve bina dayanıklılığına ulaşılabilir.

 

Isı yalıtımında kullanılacak malzemeler ise ısı kayıplarının azaltılması için kullanılan oldukça yüksek ısıl direnç sahibi malzemelerden seçilmektedir. Avrupa standartlarına uygun olarak iletkenlik katsayısı 0,06- 0,10 W/m.K altında olması gereken bu malzemeler genel olarak ısı yalıtım ya da izolasyon malzemeleri denmektedir. Isı yalıtım ürünlerinde temel ve öncelikli amaç, ısının iletim direncinin artırılmasını sağlamaktır. Bir malzemenin ısı iletim katsayısı ne kadar düşükse o ürünün yalıtımı o kadar yüksektir. Yalıtım ürünlerinin ısı iletme katsayılarının düşük olması bu nedenle tercih edilmektedir. Bunların dışında kullanılacak izolasyon malzemelerinin ses sönümleme değerlerinin, yangın karşısı performanslarının, su emme değerlerinin, basma dayanımlarının da uygun olması işlem için önemlidir. Ayrıca kullanımın kolay olması ve ekonomik olarak uygun olması da izolasyon malzemelerinde aranan önemli özelliklerdendir. Afyon’da mantolama işlemi söz konusu olduğunda markalaşmış ve oldukça etkili hizmet sunan www.afyongunoglumantolama.com internet sitesi, kaliteli ve verimli bir ısı yalıtımı işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin hizmetinde bulunmaktadır.

 

YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:20

Güneş

06:42

Öğle

13:02

İkindi

16:29

Akşam

19:12

Yatsı

20:28

Öne Çıkan Haberler!X