İslam Medeniyetinde Konya sempozyumu sona erdi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EĞİTİM
İslam Medeniyetinde Konya sempozyumu sona erdi
Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve IRCICA (İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) iş birliğinde düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımı ile başlayan “İslam Medeniyetinde Konya” Uluslararası Sempozyumu’nun kapanış oturumu Karatay Medresesi’nde gerçekleştirildi.
İslam Medeniyetinde Konya sempozyumu sona erdi
Eklenme :20 Aralık 2016 14:42
Sempozyumun kapanış oturumunda konuşan ve Karatay Medresesi’nde, medresesinin kurucusu Celâleddin Karatay’ın manevi huzurunda bu programı yapmanın önemine vurgu yapan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade “Emir Celâleddin Karatay, kurmuş olduğu medrese ile her türlü saldırıya karşı ilim ve irfanla bir medeniyetin yeniden inşasına vesile olmuştur. Anadolu Selçuklu Devleti’nin ilk eğitim kurumu konumundaki ve sosyal-kültürel felsefesinin çıkış noktası olan Karatay Medresesi ruhunu KTO Karatay Üniversitesi adıyla yaşatan üniversitemizin böylesine önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapması bizleri gururlandırmaktadır. Türkiye bugün, 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda her türlü engellemelere karşın tarihte olduğu gibi yeniden merkez ülke olma yolunda ilerlerken tarihten gelen sorumluluğunun bilincinde olan Konya da bu hedefe en büyük katkıyı verme iradesindedir. 9 yüzyıl önce Selçuklu Devleti’nin başkenti olan Konya tüm insanlığın mutluluğu ve refahı için nasıl çalışmışsa, bugün de merkez olan ve 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmiş olan Konya, tüm dünyaya sevgi ve barışı getirecek bir şehir olacaktır. Geçmişten günümüze tarihindeki yaşananları, değişimleri kadim şehir Konya’nın, günümüze gelene kadar geçirdiği evrelerin yansımalarını içeren bildirilerle sempozyuma katılmak için dünyanın dört bir yanından şehrimize gelen tüm bilim adamı ve akademisyenlerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Konya’nın bugün olduğu gibi her dönemde tarihî ve kadim bir şehir olduğunu aktaran Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı ise “Günümüzde maalesef İslam kentleri olumsuzluklarla, savaşla anılıyor. Tarihte medeniyet hep Musul, Kahire, Bağdat, Şam ve Konya ile anılmıştır. KTO Karatay Üniversitesi ve IRCICA ile ortaklaşa düzenlediğimiz “‘İslam Medeniyetinde Konya’ Uluslararası Sempozyumu tarihe düşülmüş bir not olmuştur.” diye konuştu.

Sempozyumun akademik anlamda kente faydalar sağlayacağını aktaran IRCICA Koordinatörü ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar, “KTO Karatay Üniversitesi, son derece bilimsel bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Programda sunulan bildiriler en kısa zamanda yayın hâline dönüştürüldüğünde kültürümüze, şehre ve medeniyetimize de büyük katkılar sağlayacaktır.” dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Erdem ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ da sempozyumun akademik alana önemli katkılar sunduğunu belirtti.

9 farklı ülkeden 15, toplamda 48 katılımcının çeşitli bilimsel konularda 3 gün boyunca 42 bildiri ile katkı sağladığı “İslam Medeniyetinde Konya” Uluslararası Sempozyumu, gördüğü yoğun ilginin ardından Karatay Medresesi’nde yapılan kapanış programı ile son buldu.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:57

İkindi

16:49

Akşam

20:22

Yatsı

22:02

Öne Çıkan Haberler!X