Dr. Ahmet Özcan'a ait 92 eser kütüphaneye bağışlandı - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT
Dr. Ahmet Özcan'a ait 92 eser kütüphaneye bağışlandı
KONTV’nin merhum Genel Müdürü Dr. Ahmet Özcan’a ait 300–350 yıllık nadir eserler, Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. İlim ve bilim tarihi açısından 1’inci derecede kaynak teşkil edecek kitaplar, yakın tarihimizin aydınlatılmasına ışık tutacak.
Dr. Ahmet Özcan'a ait 92 eser kütüphaneye bağışlandı
Eklenme :11 Ağustos 2017 17:52 / Güncellenme : 11 Ağustos 2017 18:41
KONTV’nin merhum Genel Müdürü Dr. Ahmet Özcan’a ait olan el yazmaları, sözlük, dua, hukuk, yakın tarih ve dil kitaplarından oluşan 92 adet nadir eser, Özcan ailesi adına, Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü’ne bağışlanarak koruma altına alındı.

Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin, bağışlanan eserler arasında kentin tarihine ışık tutacak 300–350 yıllık kitapların olduğunu söyleyerek, "Yakın tarihimize ışık tutacak, özellikle şehir tarihi bakımından önemli notlar var bu eserlerde. Bu eserleri bağışlayan Özcan ailesine, teşekkür ediyoruz" dedi.

Bekir Şahin şunları aktardı:

"Konyalı bir aileye önemli, Konya'nın tanıdığı Dr. Ahmet Özcün Kütüphanesi'ne ait olması ayrı bir önem arz etmekte. Bu 92 eserden 7'si el yazması, 85 tanesi tarihi niteliğe haiz nadir matbu eser. Bunlar bizim ilim, bilim tarihimiz bakımından birinci dereceden kaynak eser olduğu gibi önemli notları da gördük" dedi.

Özcan ailesi adına bağışta bulunan Dr. Ahmet Özcan’ın oğlu Mustafa Özcan, eserlerin korunması ve araştırmalara rehber olması adına aile olarak böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Mustafa Özcan, "Babamızın adına sadaka-ı cariye olması, ilim ve tarih açısından bu değerlerin eserlerin korunması için bağışı uygun gördük. " açıklamasını yaptı.

Vatandaşlara seslenerek atıl durumda olan kitapların ilim ve bilimin aydınlatılması adına kütüphanelere bağışlanmasını isteyen Özcan, "Bunları heba ederek ilmin önüne engel olmaktansa diğer insanların da yararlanmasına ilme katkıda bulunma hem de eserlerin gerçek sahiplerinin sadakalarının devam etmesi açısından bağışlanmasını öneriyorum" dedi.
  
Bağışlanan 92 eser incelenmek ve içeriği belirlenmek üzere yetkililerine teslim edildi. İşlemleri tamamlanan kitaplar daha sonra müzedeki özel bölümlerde muhafaza altına alınacak.

YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Metin Turan

  Metin Turan

  Cennet Mekan Ahmet ÖZCAN.
 • Ali yokuş

  Ali yokuş

  Çok değerli bir hizmet.Allah razı olsun sizden güzel insanlar...
 • ahmet savaş demiröz

  ahmet savaş demiröz

  Allah razı olsun
 • Turan Çaylak

  Turan Çaylak

  Değerli merhum Hocama Allahtan rahmet diler çok sevdiğim oğlu Av Mustafa yada böylesi örnek bir davranışından ötürü çok teşekkür ediyorum Allah tüm Özcan ailesinden razı olsun
 • Prof. Dr. Ahmet Günşen

  Prof. Dr. Ahmet Günşen

  İlim ve irfana böyle de hizmet edilir; hem de kıyamete kadar Dr. Ahmet Özcan Beye Rabbim rahmet eylesin. Ruhu şad, mekânı cennet olsun inşallah. Hayırlı evlâdı değerli kardeşim Av. Mustafa Özcanı da can u gönülden tebrik ederim. Allah razı olsun.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:50

Güneş

05:33

Öğle

13:02

İkindi

16:53

Akşam

20:19

Yatsı

21:55

Öne Çıkan Haberler!X