Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistan'da - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistan'da
Erdoğan Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nda konuştu: (2) "Biz devlet adamlarının ortaya koyduğu siyasi iradenin de verdiği destek ile en kısa zamanda bu ticaret hacmini diyorum ki 3 milyar dolara çıkaralım. Bunu yaparız. İş adamları burada, ele ele vereceğiz, biz üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız, sizler de iş adamları olarak yatırımları yapacaksınız. Sırbistan'ın kalkınması, iş adamları olarak sizlerin de kazanması demektir" "Sırbistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısı yılda ortalama yüzde 35 ar
Eklenme :10 Ekim 2017 18:30
BELGRAD (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Sırbistan'ın ticaret hacmine ilişkin, "Biz devlet adamlarının ortaya koyduğu siyasi iradenin de verdiği destek ile en kısa zamanda bu ticaret hacmini diyorum ki 3 milyar dolara çıkaralım. Bunu yaparız. İş adamları burada, ele ele vereceğiz, biz üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız, sizler de iş adamları olarak yatırımları yapacaksınız. Sırbistan'ın kalkınması, iş adamları olarak sizlerin de kazanması demektir." dedi.

Erdoğan, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Hyatt Otel'de düzenlenen "Türkiye-Sırbistan İş Forumu"nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic liderliğindeki Sırbistan'ı bölgede önemli bir ortak olarak gördüğünü belirten Erdoğan, bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunma kararlılığını her vesileyle teyit eden Sırbistan'ın, güvenilir ve istikrarlı bir ülke olarak bölgede öne çıktığını, ikili ilişkilerin de son yıllarda gelişmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

İlişkilerde bu noktaya gelinmesinde tarafların sorumlu anlayışı ve diyaloğu ön planda tutan yaklaşımının şüphesiz çok etkili olduğunu anlatan Erdoğan, son bir kaç yılda ekonomisinde önemli reformlar gerçekleştiren Sırbistan'ın bunun meyvelerini görmeye başladığını bildirdi.

Erdoğan, 2002'de benzer bir süreci başlatan bir ülke olarak Sırbistan'ın yapısal reformlar alanındaki bu adımlarını desteklediklerini dile getirdi.


Türk iş adamlarının Sırbistan'a olan ilgilerinin arttığını, bunun devamını temenni ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Kaliteli iş gücünüz ve sağladığınız kolaylıklar sayesinde yatırımcılarımızın Sırbistan'a ilgisinin süratle somut kazanımlara dönüşeceğine inanıyorum. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanına, ülkemizden gelen yatırımcılarla ve onların sorunlarıyla bizzat ilgilendiği için teşekkürlerimi iki ülke iş adamları önünde tekrarlamak istiyorum. Bu yaklaşımınız buradaki Türk iş adamları kadar ülkenize yatırım yapmayı düşünen diğer Türk iş adamları için de önem taşıyor." diye konuştu.

Ülkeler arasında serbest ticaret, vize anlaşması, yatırımların teşviki ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmaları gibi temel ikili düzenlemelerin mevcut olduğunu anımsatan Erdoğan, serbest ticaret anlaşmasının günün şartlarına göre gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Hukuki altyapıda yaşanan gelişmelere uygun şekilde ikili ticaret hacminin de istikrarlı bir şekilde arttığını gördüklerini belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2016 itibarıyla 870 milyon dolar olduğunu, ancak bu rakamın potansiyeli yansıtmadığını aktardı.

- Halkbankası'nın sağladığı imkanlar

Yıl sonuna kadar 1,2 milyar dolara bu potansiyelin ulaşabileceğine inandığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz devlet adamlarının da ortaya koyduğu siyasi iradenin de verdiği destekle en kısa zamanda bu ticaret hacmini diyorum ki 3 milyar dolara çıkaralım. Bunu yaparız. İş adamları burada, ele ele vereceğiz, biz üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız, sizler de iş adamları olarak yatırımları yapacaksınız. Sırbistan'ın kalkınması, iş adamları olarak sizlerin de kazanması demektir. Nitekim bu yıl ağustos ayı itibarıyla 726 milyon dolarlık ticaret hacmini yakaladık. Artık daha büyük hedefleri yakalamak için çalışmalara başlamalıyız. Bu konuda, Sırp ve Türk iş adamı çevrelerine güvenimiz tamdır. Mutlaka vurgulamak istediğim bir diğer husus da Halkbank'ın 2015 yılında Sırbistan pazarına girmesidir. Halkbank, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ikili ekonomik ilişkilere de son derece önemli katkıda bulunuyor. Bu gibi başarı hikayelerini beraberce artırmalyız. Şu anda 30 şubesi ile Sırbistan'da faaliyet gösteren Halkbankası'nın sağladığı ve sağlayacağı imkanlar, iş adamlarımızın burada işini kolaylaştıracaktır."


Cumhurbaşkanı Erdoğan, hali hazırda Türk yatırımcıların Sırbistan'da yaklaşık 8 bin kişiye istihdam imkanı sağladığını, bu rakamın gelecek yıl iki katına çıkacağını ümit ettiğini söyledi.

Türk firmalarına Sırp makamları tarafından verilen desteğin sürmesi halinde bu rakamların katlanarak artmasının mümkün olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ulaştırma alanında atabileceğimiz ilave adımlar, ülkelerimiz arasında birçok zenginliği getirecektir. Çünkü altyapı o ülkenin medenileşmesi ve gelişmesinde en önemli adımlardan, adeta sıçrama tahtalarından biridir. Konuyla ilgili olarak ben medeniyet olarak yolu çok önemsiyorum. Yol medeniyettir. Bu yolculukta da özellike altyapı noktasında duble yolların Sırbistan'a kazandırılması, Sırbistan'ın sınıf atlamasını sağlayacaktır. Türkiye-Sırbistan- Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi'nin gerçekleştireceği çalışmalar, inanıyorum ki bu yöndeki çabaların önemini de ayrıca ortaya koyuyor."

Erdoğan, turizmin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilebileceği bir alan olduğunu, bu sektörde yer alanların özellikle Sırbistan'daki muhataplarıyla iş birliği içinde yatırım yapabileceklerini anlattı.

Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle otelcilik sektöründe Türkiye'nin gücü inkar edilmez, tartışılmaz. Dolayısıyla birlikte yapılacak yatırımlarla turizm sektörü istihdamda önemli bir imkan sağlamaktadır. Hizmet sektörünün en önemli adımlarından bir tanesi olan turizm sektöründe atılacak adım ciddi madana Sırbistan'ın istihdam açığını kapamaya yarayacaktır. Sayın Vucic ile en son 20 Eylül'de New York'ta yaptığımız görüşmede, bu konuda daha fazla çaba gösterme irademizi teyit etmiştik. Sırbistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısı yılda ortalama yüzde 35 artıyor. Türkiye, Sırp turistlerin de en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Bu güzel gelişmelerin artarak sürmesi için çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Kültür, sanat, edebiyat gibi insani ilişkilerimizin temelini oluşturan konularda karşılıklı olarak çok daha fazla gayret göstermeliyiz."

Erdoğan, Balkanların iki kilit ülkesi olan Türkiye ve Sırbistan'ın, bu konumun gereği olan sorumlulukları hassasiyetle yerine getirmek durumunda olduklarını ifade etti.

- "Sırbistanlıların genlerinde basketçilik, futbolculuk var"

Ülkelerin devlet adamlarıyla iş adamlarıyla bu yönde kararlı bir iradeye sahip olduğunu görmenin daha güzel bir gelecek için umut verdiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Güzel ülkenizi her ziyaretimde daha da yakından şahit olduğum ortak kültürel ve tarihi bağlarımız, ilişkilerimizin en büyük teminatıdır. Biz, farklılıklarımız yerine müştereklerimizi ön plana çıkartarak ilişkilerimizi geliştirdikçe diğer alanlardaki münasebetlerin katlanarak artacağı açıktır. Sporda, Sırbistan'ın basketçileri, futbolcuları bizde. Aynı zamanda bu alanda da müştereklerimiz var. Basketbol şampiyonasında her ne kadar Sırbistan ikinci olsa da hanımlarda birinci oldu. Bu da güzel bir gelişme. Şimdi bir diğer taraftan dünya futbol şampiyonasında Rusya'ya gidiyor. Bunun için de tebrik ediyorum. Sporda nüfusu ile mukayese edilemeyecek bir altyapıya sahip. Basket şampiyonasında Sırbistanlılardan başka oynayan yoktu. Neredeyse her takımda Sırbistanlı var. Biz de bu konuda çok daha ciddi bir dayanışmanın içine gireceğiz. Demek ki Sırbistanlıların genlerinde basketçilik, futbolculuk var. Öyleyse bunları da öğrenmekte fayda var."

(Bitti)

YASAL UYARI:Anadolu Ajansı tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde konhaber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:06

Güneş

06:28

Öğle

12:50

İkindi

16:17

Akşam

19:00

Yatsı

20:16

Öne Çıkan Haberler!X