Çalışanlar otomatik "BES"i sevdi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EKONOMİ
Çalışanlar otomatik "BES"i sevdi
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) hızla büyümeye devam ettiğini belirterek, "Sistemdeki çalışan sayısı 2,9 milyon kişiye, fon büyüklüğü de 364 milyon liraya ulaştı." dedi.
Çalışanlar otomatik
Eklenme :19 Mayıs 2017 11:13
Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılında başlayan ve devlet katkısıyla 2013 yılında yeni bir ivme kazanan Bireysel Emeklilik Sistemi'nin, bu yıl başlatılan Otomatik Katılım Sistemi ile yeni bir aşamaya geçtiğini söyledi.

Türkiye'de tasarrufların artırılması amacıyla 1 Ocak'tan itibaren "kademeli" otomatik BES uygulaması başlattıklarını ifade eden Şimşek, reform niteliğindeki otomatik katılımla ilk etapta bin ve üzeri çalışanı olan özel sektörün, 1 Nisan'dan itibaren de 45 yaş altı kamu çalışanları ile 250-1000 çalışanı bulunan özel sektörün sisteme dahil olduğunu hatırlattı.

Şimşek, 2003'ten 2013 yılına kadar 3 milyon kişinin katıldığı BES'in 2013'te hükümetin yürürlüğe koyduğu yüzde 25 devlet katkı payı uygulamasıyla süratle yükseliş trendine girdiğine işaret ederek, sistemin 5 Mayıs itibarıyla 6,8 milyon katılımcıya ulaştığını, biriken fonun ise 67 milyar lira olduğunu bildirdi.

- Kısa sürede 2,9 milyon çalışan sisteme katıldı

Otomatik BES uygulamasının da hızla büyümeye devam ettiğini vurgulayan Şimşek, söz konusu sistemdeki çalışan sayısının 10 Mayıs itibarıyla 2,9 milyon kişiye, fon büyüklüğünün ise 364 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Sistemdeki 2,9 milyon kişinin 1,4 milyonunu memurların oluşturduğuna işaret eden Şimşek, şöyle devam etti:

"Son verilere göre, 15 Haziran'a kadar cayma süresi bulunan memurların yaklaşık yüzde 75'i sistemde kalmayı tercih etti. Çalışanların kademeli olarak Ocak 2019'a kadar otomatik katılımını öngören sistem, halen katılımcısına en yüksek getiriyi sağlayan sistem olarak görülüyor. Oto katılımda, çalışanlardan kesilen paralar hemen bir gün içinde yatırım araçlarına yönlendiriliyor ve getiri sağlamaya başlıyor. İki ay süreyle caymayan çalışan için ilave bin lira ödeniyor, bu tutar da yatırım araçlarında değerlendiriliyor ve getiri sağlıyor. Ayrıca en büyük katkı da yüzde 25 devlet katkısı olarak yine yatırım araçlarında nemalandırılarak yatırımcının hesabında yer alıyor. Bu haliyle, çalışanlardan otomatik olarak kesilen paralara çok yüksek getiri sağlanmaktadır."

Birikimlerin her çalışanın şahsi hesabında izlendiğini anlatan Şimşek, çalışanların birikimlerinin hangi tutara ulaştığını sistemden görebildiğini bildirdi.

- "559 bin çalışan yatırımını katladı"

BES'te otomatik katılımın en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı olduğunun altını çizen Şimşek, devletin yalnızca çalışanlar için getirdiği bu çok avantajlı sistemden cayma hakkının serbest olduğunu ancak sistemden çıkanların, bu yüksek getirilerden mahrum kalacağını kaydetti.

Şimşek, "Sistemin büyük avantajlar getirmesi nedeniyle 559 bin çalışan da aynı zamanda gönüllü BES birikimleri olduğu halde, otomatik katılım sisteminde de devam kararı almış ve sistemden çıkmamıştır." ifadesini kullandı.

- Daha çok faizsiz fonlar tercih edildi

Şimşek, sistemde faizsiz ve faizli fon seçeneklerinin bulunduğuna dikkati çekerek, "10 Mayıs itibarıyla çalışanların yüzde 58'i faizsiz fonları, yüzde 42'si ise faizli fonları tercih etti. Bu haliyle otomatik katılım sistemi faize duyarlı vatandaşlarımız için de ideal bir yatırım aracı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Sistemde minimum kesinti oranının yüzde 3 olmakla birlikte çalışanların bu tutardan daha fazla kesinti yapılmasını talep edebileceğine de dikkati çeken Şimşek, bu suretle çalışanların daha yüksek tutarlı getiriler elde edebileceğini de sözlerine ekledi.​
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Hasan Emre

  Hasan Emre

  Memurlar korkudan çıkamıyor da ondan bu kadar yüksek sayı.
 • Ben

  Ben

  Nasıl çıkacağız
 • Ali

  Ali

  ben memnun değilim ve çıktım
 • memur

  memur

  ilk ay çıkmış olmamıza rağmen bu ay yine kesildi burdan şunu anlıyorum resmen hırsızlık
 • mustafa mustafa

  mustafa mustafa

  seçim bitti taşeron unutuldu bes olayını da
  işinize geldiği gibi yazmayın kardeşim ben sevmedim
 • Erkan Taşyürek

  Erkan Taşyürek

  Memurlar korkudan çıkamıyor yorumuna katılmıyorum. Kimsenin kimseden korkacağı bir durum kesinlikle yok. Ben memurum ve otomatik BESden çıktım. Çıkmak da çok kolay internetten iptal edebiliyorsunuz. Kimse korku yaymaya kalkmasın. Biraz araştırın da öyle yorum yazın.
 • Bes zulmü

  Bes zulmü

  Bu haber eksik ve yanlış. Bese girerken herkes anında girebiliyor ancak çıkmak isteyince sistemler çalışmıyor. Tamamen banka ihya aracı olan besten çıkmak bir marifet. Haziran 15 itibariyle görürüz gerçek oranları. Bu beş ileride key gibi olacak demedi demeyin. Birde bes ten çıkan memurlar inşallah fetocu diye yargilanmaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:45

Güneş

05:27

Öğle

12:53

İkindi

16:43

Akşam

20:07

Yatsı

21:41

Öne Çıkan Haberler!X