Altı kuşaktır demir dövüyorlar - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » YAŞAM

Altı kuşaktır demir dövüyorlar

Mardin'in Ömerli ilçesinde yaşayan Süryani Akdemir ailesi, yaklaşık 200 yıldır demire şekil veriyor.
 Altı kuşaktır demir dövüyorlar
Eklenme :05 Şubat 2018 13:15
Annesi, eşi, 4 çocuğu ve engelli 2 kardeşi ile ilçede yaşayan 40 yaşındaki Cemil Akdemir, altıncı kuşak olarak ata mesleğini sürdürüyor.

Teknolojiye direnip kaybolmaya yüz tutmuş demirciliğin Ömerli'deki tek temsilcisi Akdemir, mesleğini henüz küçük olan iki oğluna öğretmek istiyor.

Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 yaşındayken sıcak demirci olan babasının yanında çalışmaya başladığını söyledi.

Sülalesinin, 200 yüzyıla yakın süredir demircilikle uğraştığına dikkati çeken Akdemir, "Demir işlemeyi rahmetli babamdan öğrendim. Akdemir ailesi olarak 6 kuşaktır demir işliyoruz. Bu meşakkatli mesleği severek yapıyorum. Bir mesleğin ya aşığı olursun ya muhtacı olursun. Biz bu mesleğin aşığıyız. Çünkü bir insan severek yapmazsa o şeyde hiçbir hayır ve güzellikte yoktur. Demircilik, adeta ailemizin sembolü." değerlendirmesini yaptı.

- Mesleği çocuklarına da öğretecek

Akdemir, en büyük isteğinin, oğullarının büyüyüp demirciliğe başlaması olduğunu dile getirerek, "Mesleğimizi elimizden geldiğince yaşatacağız. Rabbim ömür verdikçe devam ettireceğim. Çocuklarımın da bu mesleği sürdürmeleri için elimizden geleni yapacağım." ifadelerini kullandı.

- Ürünlerde aile sembolü yer alıyor

Yaptığı kazma, kürek, balta, çapa, orak ve çekiç gibi çeşitli ürünlere, ailelerinin simgesi olan armayı işlediğini anlatan Akdemir, "Bu sembolü bütün yeni yaptığımız ürünlere vuruyoruz. Ürünün bize ait olduğunu gösteriyor." dedi.

Akdemir, Mardin'de farklı dil ve dinlere mensup insanların huzur ve güven içerisinde yaşadığını anımsatarak, "Müslüman kardeşlerimizle çok güzel diyaloğumuz var. Gerçekten gelip görmeye değer güzellikleri yaşıyoruz." diye konuştu.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X